Masovna hapšenja zbog korupcije u BiH

Bivši direktor bosanskohercegovačke Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) i tridesetak zvaničnika carinskih organa uhapšeni su u okviru najveće poslijeratne istrage za krivična djela korupcije, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Lokalni mediji prenose da su među uhapšenima bivši direktor UIO BiH Kemal Čaušević i Zdravko Cvjetinović, pomoćnik direktora Sektora za carine UIO BiH.

U toku su aktivnosti po nalogu Tužilaštva BiH na 40 lokacija širom države.

Višemilionska imovinska korist

Na više desetina lokacija, pripadnici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) lišili su slobode ili stavili pod nadzor 54 osobe u okviru akcije ”Pandora”.

Hapšenja su provedena nakon osmomjesečne istrage.

”Pretresima su obuhvaćene i službene prostorije Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Navedene osobe sumnjiče se da su počinile krivično djelo organizirani kriminal u vezi sa krivičnim djelima porezna utaja ili prevara, carinska prevara, pranje novca i zloupotreba položaja ili ovlaštenja, vezano za uvoz tekstilne i druge robe u Akcijom su obuhvaćeni i bivši i aktuelni visokopozicionirani službenici Uprave za indirektno oporezivanje BiH”, saopšteno je iz SIPA-e.

Tužilaštvo BiH provodi i finansijsku istragu u ovom predmetu.

Finansijska istraga provodi se s ciljem identifikovanja i oduzimanja nezakonito stečene imovinske koristi u višemilionskim iznosima, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Uvoz tekstila s lažnim deklaracijama

Kako je u aprilu objavio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), SIPA sumjniči Kemala Čauševića da je godinama  igrao važnu ulogu u prikrivanju nezakonitosti pri uvozu tekstila.

U tim je poslovima zbog utaje carinskih dažbina i PDV-a budžet BiH oštećen za najmanje šest miliona konvertibilnih maraka (tri miliona eura), navela je SIPA u prijavi upućenoj Tužilaštvu BiH početkom 2011. godine.  Prema podacima iz izvještaja SIPA-e, Čaušević i drugi uposlenici UIO-a navodno su dozvoljavali uvoz tekstila sa lažnim deklaracijama o porijeklu robe.

Sud BiH je blokirao 11 nekretnina u vlasništvu Čauševića, javio je CIN u aprilu. Podaci iz kupoprodajnih ugovora pokazuju da  ukupna vrijednost nekretnina iznosi milion i 80 hiljada konvertibilnih maraka (540.000 eura), prenio je tada isti izvor.

U rješenju Suda BiH je navedeno da se protiv Čauševića vodi više povezanih istraga zbog zloupotrebe položaja i ovlasti.

Sud BiH je odbio žalbu Čauševićevog advokata Asima Crnalića, u kojoj se navodi da je njegov klijent već dugo godina među najbolje plaćenim menadžerima u BiH, te da je dio prihoda ostvario na osnovu kamata, članstva u odborima, te po ugovorima o zakupu, darovima i nasljedstvu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.