Mapa naglašava napade koji se dešavaju između SAD i Kine, zbog velikog broja glasine da dvije zemlje međusobom vode cyber špijunski rat. Kako bi prikupio podatke “Norse” koristi mrežu rasprostranjenu širom svijeta poznatiju kao “honeypot”. Ona je veoma ranjiva i podešena je tako da zna kada je napadnuta.
Informacije koje kompanija prikupi na ovaj način omogućavaju joj da otkrije odakle napad dolazi, ali takođe i da detektuje veliki napad koji bi mogao da obori site ili onemogući pristupanje nekom servisu na internetu.
Kada je Facebook nedavno pao na 30 minuta, ova mapa je prikazivala značaj broj DDoS napada koji su dolazili iz Kine, a bili su usmjereni na SAD.
Napad na Facebook je izgledao ovako:
Printskrin: Youtube/Tournaments Replays
Američko ministarstvo odbrane objavilo je da je u jednom danu 2012. godine doživela 10 miliona hakerskih napada. Ranije ovog mjeseca, kompanija “McAfee” otkrila je da je scyber kriminal veoma unosan posao, i da trenutno vrijedi više nego neke zemlje na planeti.
Kao posao, cyberkriminal bi se našao na 27. mestu na svijetu, kada su u pitanju prihodi. Napadi trenutno cijeli svijet koštaju više od 400 milijardi dolara godišnje. Poznato je i da je 200.000 ljudi izgubilo posao zbog ove vrste kriminala.
Kako izgledaju hakerski napadi uživo možete pogledati .