Studija provedena na UC Berkeley, funkcionalnom magnetnom rezonancijom (fMRI) je procjenjivala aktivnost mozga te dovela do zaključka o uticaju manjka sna na prehrambene navike.
Analizom 23 magnetske rezonancije ispitanika rezultati su ukazali da osobe s manjkom sna imaju povećanu potrebu za „nezdravim“ namirnicama te brzom hranom od osoba koje su imale dovoljnu količinu sna.
Naime, spomenuta studija je pokazala kako se manjkom sna, aktivnost pojedine regije mozga odgovornih za motivaciju i čežnju, pojačavaju. Rezultati su dobiveni temeljem procjene aktivnosti mozga nakon 80 ponuđenih namirnica te njihovim svrstavanjem na tablici u ovisnosti o potrebi za konzumacijom. Ponuđene namirnice su bile: voće i povrće te visokokalorični burgeri, pizze i krafne. Zadnje navedene namirnice su bile pri vrhu odabira u osoba s manjkom sna.
Autori studije ističu kako u osoba s manjkom sna dolazi do značajno povećanog unosa visokokalorične hrane te da promjenjena aktivnost mozga kao i posljedične promjene pri odabiru hrane mogu objasniti zašto takav tip ljudi ima prekomjernu tjelesnu masu ili su pretili.
Studija je objavljena u časopisu Nature Communications.