Makedonija i Kosovo pomažu romskim izbjeglicama

Enver i Mušaref Sušica i njihova kćerka Misada stigli su u Makedoniju praznih ruku prije 14 godina, pobjegavši od oružanog sukoba u njihovoj domovini Kosovu. Porodica je izgubila imovinu i dva stana, koje su uzeli Albanci u Prištini.

Ta tročlana romska porodica voljna je vratiti se, pod uslovom da vlada Kosova obezbijedi osnovne uslove za njihov povratak.

“Čuli smo da će se graditi kuće za one koji se žele vratiti. Ako nam budu ispunjeni svi uslovi, mi ćemo se vratiti. Mi pozivamo vlasti na Kosovu da stvore uslove da se mi možemo vratiti,” kaže Mušaref.

U Makedoniji, oni su kupili stan, pribavili malu mjesečnu novčanu pomoć i, u Enverovom slučaju, državljanstvo Makedonije.

“Sad čekam penziju iz Beograda, jer su moji [originalni] dokumenti tamo izdati. Moja supruga ostala je bez dokumentacije i ne može dobiti penziju,” kaže Enver.

Porodica kaže da su brige mnogih izbjeglica usmjerene na adekvatne životne uslove i potencijalne prijetnje nasiljem.

“Sve što imam veže me za Prištinu, ali sam čuo da je taj grad postao Čikago Balkana,” kaže Enver.

Ministar rada i socijalne politike Makedonije Dime Spasov i kosovski ministar za zajednice i povratak Dalibor Jevtić nedavno su razgovarali o povratku Roma i drugih izbjeglica iz Makedonije na Kosovo.

Preko 360.000 lica zatražilo je međunarodnu zaštitu u Makedoniji tokom i nakon sukoba na Kosovu.

Dok se većina, posebno Albanaca, vratila, skoro sve preostale izbjeglice, njih 1.200, su Romi.

Makedonija i Kosovo nedavno su se usaglasili da ubrzaju proces povratka. Kosovski zvaničnici će također raditi na rješavanju glavnog pitanja s kojim se povratnici suočavaju: stambenog smještaja.

“Neophodno je početi s izgradnjom prvih kuća na Kosovu ove godine,” izjavio je Jevtić.

Veličkovska kaže da su ministarstvo i agencija izbjeglicama ponudili dvije mogućnosti, dobrovoljni povratak ili lokalnu integraciju u Makedoniji.

Mnogi regulišu svoj status na osnovu braka s građanima Makedonije, dodaje ona.

Izbjeglice nerado odlučuju da se dobrovoljno vrate iz straha od odmazde, kaže Suzana Tuneva Paunovska, koordinatorica programa za izbjeglice i azilante pri Crvenom krstu Makedonije.

” Najnoviji statistički podaci Agencije za izbjeglice UN-a pokazuju da je u 2013. registrovan dobrovoljni povratak četiri lica,” izjavila je za SETimes Žaklina Veličkovska iz makedonskog ministarstva rada i socijalne politike.

Paunovska kaže da Crveni krst pruža primarnu zdravstvenu njegu, dijeli lijekove i pruža potporu u obrazovanju. Skoro svi mladi pohađaju makedonske škole, a dvoje su postali univerzitetski studenti.

“Oko 700 njih je integrisano u makedonsko društvo. Preostalih 500 čeka na povratak na Kosovo,” kaže Paunovska.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.