Očekuje se da se za nekoliko nedjelja dva ilegalna operatora telefonije Srbije, koji posluju na teritoriji Kosova uglavnom u većinski srpskim opštinama na sjeveru Kosova – ugase. U međuvremenu je treći operator, koji je nezakonito radio, već registrovan na Kosovu i posluje pod privremenom i ograničenom dozvolom. Ovo su objelodanili predstavnici Regulatorne agencije za elektronsku i poštansku komunikaciju (ARKEP).
Predsjednik Upravnog odbora ovog tijela, Kreshnik Gashi, izjavio je za Radio Slobodna Evropa da se, po dobijanju državnog pozivnog broja od Međunarodne unije za telekomunikacije (ITU), sprovode dužnosti i obaveze koje su u skladu sa sporazumom u Briselu i važećim zakonima:
“Sporazum o telekomunikacijama, pored zahteva za dobijanje državnog pozivnog broja, imao je još jednu obavezu – da omogući ograničen i privremen rad operatora u pojedinim delovima teritorije Kosova. Operator MTS D.O.O. je od 15. decembra 2017. počeo legalno da radi pod privremenom i organičenom dozvolom na Kosovu. Takođe, imamo još dva operatora koji su ilegalno djelovali na Kosovu, a koji su se obavezali na – i otpočeli – puno povlačenje. Najnoviji datum njihovog povlačenja je 1. maj, 2017.,” rekao je Gashi.
U međuvremenu, što se tiče drugih procedura u vezi sa državnim pozivnim brojem +383, Gashi je naglasio da su u skladu sa sporazumom o telekomunikacijama pripremili plan za korišćenje novog broja po isteku tri pozivna broja koja se trenutno koriste.
“U skladu sa akcionim planom i sporazumom o telekomunikacijama postignutim u Briselu, postavljen je rok za prenos tri broja na pozivni broj 383. Krajnji rok – inače 18 mjeseci od dana objavljivanja u ITU – mogao bi da bude 15. jun 2018,” rekao je Gashi.
Do juna 2018. biće prisutna tri operatora mobilne i fiksne telefonije, koji koriste strane međunarodne pozivne brojeve. Mobilna telefonija Valja koristi pozivni broj Monaka (+377), IPKO Slovenije (+386), dok fiksna telefonija koristi broj Srbije (+381).
Generalni direktor Telekoma Kosova, Mehdi Latifaj, izjavio je za Radio Slobodna Evropa da operatori imaju mogućnost korišćenja broja +383 i da se počelo sa prihvatanjem međunarodnih poziva sa ovim brojem.
Latifaj kaže da se u vezi sa korišćenjem ovog broja obratio svim operatorima širom svijeta i da je do sada veliki broj operatera prihvatio ovaj broj.
“Dakle, nastavlja se globalizacija pozivnog broja 383 sa drugim operatorima, smatramo da je to globalni proces u kojem svi operatori, širom sveta, treba da prihvate broj +383 za destinaciju Kosova, i u tom slučaju tarifu utvrđenu za određenu destinaciju, a to je, dakle, proces koji zahtjeva vrijeme,” kaže Latifaj.
Druga faza u vezi sa korišćenjem pozivnog broja +383, dodaje Latifaj, znači promjenu SIM kartica i, prema njegovim riječima, očekuje se da ovaj proces traje od januara do juna 2018.
“Promjena SIM kartice uticaće na sve korisnike. Do tada, mi pravimo tehničke pripreme kako bi se omogućila promjena SIM kartice. To znači da mora dodatno da se investira u naše platforme. Takođe, važna komponenta je u romingu. To je proces koji zahtjeva vrijeme, a kreće se željenim tempom,” kaže on.
Kosovo je telefonski pozivni broj dobilo 15. decembra prošle godine.
Nedostatak ovog broja i korišćenje brojeva drugih država izazvali su velike gubitke za Kosovo.
Podaci kosovske vlade pokazali su da su ukupni troškovi koji su nastali uslijed nedostatka telefonskog pozivnog broja porasli na preko 200 miliona eura.