Magla napravila haos na Kosovu: Sa aerodroma u Prištini otkazani skoro svi letovi (FOTO)


Iako je magla prirodna pojava, postavlja se pitanje koliko je vazduh zapravo zagađen. Na koji način dolazi do stvaranja magle i kakav uticaj ima na saobraćaj i zdravlje ljudi. Nagla promjena vremena nije bezopasna ni za zdrave, a kamoli bolesne ljude. Magla koja je na Kosovu prisutna već neko vrijeme ima nepovoljan uticaj na zdravlje ljudi.

„Magla nepovoljno utiče na pacijente koji boluju od hronične bolesti pluća i na asmatičare, zato što u magli postoje razne aerosoli, a uz maglu ide i visoka vlažnost vazduha, kao i niska temperatura koja isprovocira bronhospazam, dovodi do skupljanja bronhija kod takvih pacijenata, pogoršava njihovo osnovno stanje.

Magla je u nekim djelovima Kosova do te mjere gusta, da se logično postavlja pitanje koliko je vazduh zapravo zagađen.

„Magla je prirodni proces iz dvije radijacije zračenje sunca i zračenje zemljišta, zračenje sunca insolacija , zračenje zemlje radijacija. Kada je radijacija veća nego insolacija onda je sistem kondezacije neizbježan dolazi do magle. U sastavu vazduha gdje dolazi do sistema kondezacije tih molekula , poznato je da ima azota, kiseonika, ima monoksid karbonat, dioksid karbonat, dioksid sulfat i trioksid sulfat.To su štetne materije, pored toga ima PM 2,5 to su partikule, znači male čestice sa opsegom manjim od deset milimikrona koje su prisutne na našoj teritoriji“, kaže meteorolog Sul Tahirsulaj.

Da magla nepovoljno utiče na bezbjednost u saobraćaju dokaz su brojne nesreće koje se dešavaju upravo zbog slabe vidljivosti i poledice na putevima.

„Opasno je voziti po magli, slaba vidljivost, klizav put, neobilježen kolovoz“, kaže jedan od vozača.

„Magla utiče dosta loše na vožnju , treba voziti polako, signalizacija na putevima je dosta loša“, potvrđuje još jedan vozač.

Građani Kosova koji se vraćaju avionom preko Prištine u zemljama zapadne Evrope poželjno bi bilo da stupe u kontakt sa aviokompanijom koja im obezbjedila karte i zatraže dodatne informacije o njihovom putovanju jer danas od 7 sati ujutru pa sve do 16 sati ni jedan avion nije sletio na prištinskom aerodromu, nekoliko letova je bilo preusmjereno ka Skoplju i Tirani.

Pogledajte fotografije novinara redakcije Balkan Plus sa aerodroma “Adem Jashari” u Prištini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.