Mađarska je krenula sa dna recesije, a recept za izlazak iz ekonomske krize glasi: razlaz sa MMF-om, podizanje kredita većim firmama i smanjivanje manjim, te zabrana kredita u stranim valutama.
Mađarski predsjednik Orban i njegova stranka “Fidez” zatekli su dug od 80 milijardi evra.
Mađarski parlament usvojio je niz zakona i paket ekonomskih mjera sa ciljem reforme mađarske ekonomije.
Uslijedilo je smanjenje poreza malim firmama, koje svugdje u svijetu zapošljavaju najveći broj ljudi. Porez za firme čija dobit ne prelazi 1,75 miliona evra smanjen je sa 19 na 10 odsto. Uveden je i jedinstveni porez na plate, koji iznosi 16 odsto.
Takođe, mađarska vlada je prekinula pregovore sa MMF-om i, suprotno preporukama međunarodnih institucija, umjesto zaduživanja odlučuje da sredstva potraži u unutrašnjim izvorima.
Uvoden je poseban, privremeni porez u trajanju od tri godine za velike firme, pa je u budžet ušlo 1,3 milijarde evra godišnje.
Uveden je i poseban porez za banke i osiguranja. Bankarski porez iznosi 0,45 odsto njihove bilanse, dok osiguranja plaćaju porez od 5,8 odsto na premije.
Mađarska vlada zabranila je kredite u stranim valutama, jer je bilo velikih problema sa kreditima u švajcarskim francima, te je bankama zabranjeno poslovanje sa izvedenicama, odnosno rizičnim finansijskim instrumentima.
Bankama je dat ultimatum da do 1. novembra ove godine konvertuju sve kredite s valutnom klauzulom u forinte, ili će ih država konvertovati.
Nakon toga, Mađarska je izašla iz procedure prekomjernog deficita, te je deficit sada unutar granice od tri odsto.
Stanje se popravilo, pa ekonomisti predviđaju ekonomski rast Mađarske od 2,6 odsto, prenose agencije.