Izvjestilac Evropskog parlamenta za Kosovo Ulrike Lunaček smatra da je sporazum postignut u dijalogu Beograda i Prištine u Briselu veliki historijski korak, koji je potreban kako bi i Srbija i Kosovo dalje išle u pravcu evropskih integracija. Ona je, takođe, ocenila da Srbija neće moći da pristupi članstvu u Evropskoj uniji bez priznanja Kosova, ali i ukazala da je put do toga dug.
Lunaček je u intervjuu nemačkom radiju “Dojčlandradio”, koji je postavila na svoj profil na “Fejsbuku”, rekla da je vlada u Beogradu napravila ogroman korak, a da je sada njen zadatak i da navede građane na prihvatanje sporazuma.
Ona je dodala da Beograd mora “svojim ljudima, srpskoj manjini na sjeveru Kosova, gdje čine većinu, pojasniti da je to najbolje za njih i prije svega za stanovništvo tamo”.
– Stanovništvu je dosta bespravnog prostora na sjeveru Kosova. Oni žele da žive bez straha, žele radna mjesta, normalan život, a ne stalno da budu izloženi prijetnjama kriminalnih struktura. To je put kojim treba ići, ali je potrebno još spretnosti ubjeđivanja i uvjeravanja od strane Beograda – smatra Lunaček.
Ona je rekla i da podržava početak pregovora sa Srbijom, jer je to najbolji put da u Srbiji jača pravna država i demokratija, ali da će na kraju tog puta Srbija pre učlanjenja morati da prizna Kosovo.
Prema njenim riječima, pregovori se sada počinju poglavljima 23 i 24, odnosno onima koji se tiču pravne države, demokratizacije, ali i nezavisnosti sudstva, medija i slično.
– Time se počinje i to je najbolja mogućnost da se Srbija prati na tom putu i ujedno izvrši pritisak – konstatovala je austrijska političarka.
Prema njenim riječima, Srbija neće moći da pristupi članstvu u EU bez priznanja Kosova.
Nikom u EU neće biti svejedno, koji god stav imali prema Srbiji ili Kosovu, da dozvoli da se dobije novi Kipar u Uniji, to jest jedna država čije granice nisu jasno definisane. Toga neće ni biti – istakla je Lunaček, ali i ukazala da je put do toga još dug.
– Koliko god želim da i Srbija prizna Kosovo, a navela sam i u svom izvještaju koji je prihvaćen velikom većinom u Evropskom parlamentu, da preostalih pet članica EU to treba da urade, znam da to sada nije dogovoreno sporazumom, ali je važno, jer istovremeno treba da se započnu pregovori sa Kosovom o SSP – objasnila je Lunaček.
Ona je podvukla da je budućnost cijelog zapadnog Balkana u EU, te da smatra da je to neophodno i iz mirovnopolitičkih razloga imajući u vidu noviju historiju.
Lunaček je ocjenila da je približavanje Srbije i Kosova EU najbolja mogućnost koja bi obezbjedila da u cijelom regionu više nema ratova, niti oružanih sukoba, i ujedno osigura da na Kosovu nastupi mir, kako bi ljudi živjeli bez straha.