Kosovski ambasador u Beogradu trebalo bi da bude Lulzim Peci, ambasador Kosova u Švedskoj, nezvanično saznaje Danas u diplomatskim izvorima u Prištini.
On bi na novu dužnost trebalo da stupi u martu.
U prištinskim krugovima spekuliše se da je službu u Beogradu prethodno odbio aktuelni kosovski ambasador u Makedoniji Ylber Hysa. Vlada Kosova je ranije najavila da će njen predstavnik u Beogradu imati diplomatski imunitet i sva prava koja imaju ambasadori.
Iako se u medijima spekuliše da je jedini kandidat Vlade Srbije za oficira za vezu u Prištini bivši državni sekretar srbijanskog Ministarstva za Kosovo Oliver Ivanović, izvori Danasa u krugovima bliskim državnom vrhu u Beogradu tvrde da je njegovo imenovanje neizvjesno i da bi, navodno, to mjesto mogao da dobije kadar SPS. Oliver Ivanović je bio član SPS, doduše devedesetih godina.
Krugovi bliski Vladi Srbije tvrde da ne postoje rokovi za imenovanje oficira za vezu i da uprkos ranijim najavama premijera Ivice Dačića da će se to uraditi „vrlo brzo“, u Beogradu ovu temu od prošlonedjeljnog kruga briselskog dijaloga niko ne pominje.
Iz više izvora Danasu je nezvanično rečeno da oficiri za vezu neće imati diplomatski imunitet i privilegije, ali da će svakako imati neka prava kao službenici kancelarija EU, pri kojima će u prvo vreme raditi. Pojedini predstavnici srpske diplomatije upozoravaju da će oficiri za vezi Beograda i Prištine biti ravnopravni, što ukazuje na „novu varijantu diplomatskog predstavljanja, gdje su oni preteča ambasadora“.
“Oficiri za vezu neće imati diplomatski status, ali će vjerovatno koristiti kola i tablice EU, u čijim će misijama biti, za početak. Njihov zadatak je da naprave kancelarije koje će se baviti konzularnim, ekonomskim i drugim poslovima. Kosovo šalje ambasadora, što ne znači da Beograd mora da za oficira za vezu imenuje profesionalnog diplomatu”, kaže za Danas srbijanski politički analitičar Dušan Janjić.
“Oficiri za vezu, kao što im kaže i ime, preuzeto iz vojne terminologije, treba da omoguće saradnju i preduprede „obnovu neprijateljstva“. Oni će biti “crveni telefoni“ između Beograda i Prištine, ali neće imati diplomatski imunitet i privilegije. Beograd može da ne prihvati ambasadora kog šalje Priština, koja koristi situaciju da to podigne na nivo uspostavljanja diplomatskih odnosa. Do toga ima još mnogo”, objašnjava za Danas profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Predrag Simić.