Svakodnevna rutina roditelja u Nordijskim zemljama mnoge će šokirati. Naime, svoju djecu ostavljaju da spavaju napolju na vrlo niskim temperaturama jer je to, tvrde, jako zdravo.
Ispred kafića i trgovina u Kopenhagenu, Stokholmu i drugim gradovima sjevera često se mogu vidjeti redovi dječjih kolica u kojima spavaju bebe.
– Mislim da je to jako korisno za njih. Pogotovo zimi kada haraju bolesti. Deca su od vazduha zdravija – pojasnila je Lisa Mardon iz Stokholma, majka troje dece.
Njena deca spavaju napolju od rođenja, a isto su radili njeni roditelji. U toplinu doma uneli bi je tek kada bi se temperatura spustila oko minus deset Celzijusovih stepeni.
U današnje vrijeme i vrtići u Švedskoj djecu na spavanje stavljaju pod vedro nebo. U vrtiću Forskolan Orren, djeca popodne spavaju napolju sve do treće godine.
– Kada temperature padnu do minus 15 Celzijusovih stepeni, pokrijemo ih dodatnim ćebadima. Ali nije uvek ni stvar u temperaturi. Ima dana kada termometar pokazuje minus 15, a zbog vjetra je zapravo minus 20 stepeni. Tada spavanje napolju skratimo. Važno je samo da su toplo obučeni i da imaju dobru vreću za spavanje – rekla je vaspitačica Britmari Karlzon.
Spavanje na vazduhu podržavaju i roditelji vjerujući kako je svjež vazduh zimi i ljeti za djecu puno korisniji od cjelodnevnog druženja u zatvorenom prostoru.
Istraživač Marjo Tourula dokazala je i da spavanje na spoljašnjem vazduhu traje duže i to do sat vremena.
Prema nekim istraživanjima, idealna temperatura za “spavanje napolju” je minus pet Celzijusovih stepeni, a neki roditelji svoju djecu ostavljaju vani i na minus 30.