Taj prijelog je na noge podigao Državno udruženje neovisnih trgovaca motornim vozilima (BVfK), koje se obratilo njemačkom Saveznom vijeću i kritiziralo planirane izmjene.
Promjene su nesrazmjerno nepovoljne i neodržive za trgovinu motornim vozilima, navodi BVfK u poruci. BVfK želi spriječiti Savezno vijeće da podrži nacrt zakona koji je predstavila vlada.
U europskoj Direktivi o prodaji robe piše: “Pretpostavlja se da je svaka neusklađenost koja postane očita u roku od godinu dana od trenutka isporuke robe, postojala i u trenutku isporuke robe, osim ako se dokaže suprotno ili ako ta pretpostavka nije spojiva sa prirodom robe ili prirodom neusklađenosti. Ovaj stavak primjenjuje se i na robu s digitalnim elementima.”
Dosadašnji rok bio je šest mjeseci, a upravo produžetak i implikacije, odnosno troškovi takve odluke, stvaraju problem trgovcima. Ta odluka, s jedne strane, pogoduje korisnicima polovnih vozila (besplatan popravaka), ali dugoročno bi moglo doći do promjena koje im ne idu naruku. BVfK se buni i zbog drugih odredbi prijedloga zakona, ali ova je najznačajnija.
Ako nacrt zakona postane zakon, udruženje trgovaca očekuje rast cijena polovnih automobila od 10 do 20 posto te kraj prodaje starijih polovnih vozila. Sve ovo bi imalo i veliki utjecaj na kupce s Balkana, jer je Njemačka jedno od najvažnijih tržišta polovnih automobila za kupce iz BiH i zemalja regije…