Lokalni izbori na Kosovu: Prizren uoči izbora

Građani prizrenske opštine, etnički najmešovitijeg kraja na Kosovu, od predstojećih izbora očekuju pre svega ekonomski boljitak. Smatraju da progres predstavlja i to što će na birališta ovoga puta izaći i Srbi.

ldk

„Prizren je poznat po suživotu“, kaže Prizrenac Nusret Gaši. „Koliko se sećam, na prvim posleratnim lokalnim izborima, Srbi su izišli na izbore i u lokalnoj skupštini imali jednu odbornicu. Lično smatram da prizrenska skupština ima potrebu da u svoje redove ima odbornike iz srpske zajednice. Dobro je da na ovim izborima oni imaju svoje predstavnike.“

Gani Redža

Gani Redža, poziva na oprez. Veruje da će se narod „osvestiti“ i, kako kaže, znati da odabere bolje predstavnike jer dosadašnji, ističe, „nisu bili dobri“: „Rasprodato je kosovsko bogatstvo i sve je uništeno. Zaposleni su izbačeni sa radnih mesta, narod traži hranu po kantama. Moramo dobro razmisliti kome ćemo ovom prilikom dati glas.“

Mlađi su veći optimisti od svojih starijih sugrađana, iako je među njima najveći broj nezaposlenih. Jedna od njih je i pravnica Šćipa Haljimi: „Od izbora 3. novembra očekujem najbolje za sve nas. Da se razvije ekonomija, da se otvore mnoga radna mesta. U celini, ekonomski razvoj nam je veoma loš pa stoga, po meni, političkim partijama to bi trebao da bude prioritet u njihovim programima. Ja sam optimista i verujem da će biti bolje.“

Izbori su korist za Srbe, a ne šteta

Filip Nedeljković smatra da izlaskom na ove izbore Srbi ništa ne gube. Naprotiv „samo će biti na dobitku“: „Ja sam povratnik. Pet godina sam ovde, ali niko neće ni da me pogleda. A ako bi se Srbi uključili u vlasti, to su lokalni izbori, u opštini, imali bismo nekog svog predstavnika gde bi mogli da odemo, da nešto rešimo… Znači, izaći na izbore bila bi korist za Srbe, a ne šteta“.

Šćipa Haljimi

Slično govori i njegov komšija Krsta Spasić: „Treba da se iziđe na izbore. Mi smo jedna država i treba da se radi, da se predloži ko šta i sve… Jer mi, ako nema izbora, ako ne pristanemo na izbore, mi nemamo budućnost. Predstavnika nemamo ni jednog ovde. A ako treba zajednički da se živi, znači: Albanci, Srbi, Bošnjaci, zajednički treba da priđemo da glasamo.“

Izlazak na izbore podržava i nešto mlađi Zvezdan Ristić: „Ja mislim da treba da se izađe na ove izbore. Dobro je, jer mi živimo ovde. Da ostvarimo svoja prava i izađemo na izbore“.

Bošnjaci – najveći gubitnici

Bošnjaci će i ovom prilikom biti „najveći gubitnici“, smatra Nedžad Suljević. Osim velike razjedinjenosti, kaže on, unapred sklopljena koalicija sa Demokratskom partijom Kosova (PDK) Hašima Tačija, koja je i u prethodna dva mandata bila na vlasti, po njemu je „nepromišljen čin“.

Krsta Spasić

„Demokratska partija Kosova je do sada pokazala veoma veliku neozbiljnost u radu što se tiče degradacije opštine, urbanizacije i korupcije. Šta za uzvrat dobijaju bošnjačke političke partije? Dobiće nekoliko nevažnih mesta, da se tako izrazim, u opštinskim direktorijatima, a biće, kao i u mandatu na izmaku, vođeni od strane Albanaca. Biće, dakle, samo njihove marionete.“

Lokalni izbori u 36 opština na Kosovu održaće se 3. novembra. Na njima učestvuje 105 politička subjekta, koalicija, inicijativa ili nezavisnih kandidata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.