Naučnici su analizirali 22 studije, a čak 13 od njih su potvrdile kako su osobe koje redovno jedu jogurt imale manju tjelesnu masu i zdraviju tjelesnu kompoziciju.
“Naučno govoreći, ovo ne znači kako jogurt podstiče mršavljenje”, kaže koaturica studije Irene Lenoir-Wijnkoop sa holandskog Utrecht univerziteta.
“Jogurt sadrži mikronutrijente koji mogu imati potencijalno korisne efekte, npr. kalcijum koji je potreban u procesu metabolisanja masti. Budući da je jogurt fermentirani proizvod, najvjerovatnije postoje ovakvi efekti kad je u pitanju borba protiv gojaznosti, no kako bismo ovo potvrdili, potrebno je više istraživanja”, kaže dr. Nita Forouhi sa Cambridge univerziteta.
Stručnjaci smatraju kako bi se razlog za činjenicu kako jogurt utječe na mršavljenje mogao nalaziti u tome kako ga ljudi koji ga jedu redovno najčešće konzumiraju umjesto nekog nezdravog obroka ili užine.
“Oni koji vole jogurt najčešće jedu manje nezdrave i brze hrane kao što su hamburgeri, pizza, pomfrit ili gazirana pića. Pored toga, češće su fizički aktivni i najčešće ne puše”, pojašnjavaju naučnici ove studije.
Korisne bakterije iz jogurta koje nastaju fermentacijom štite organizam od upala i štetnih mikroorganizama. Danas mnoge vrste jogurta sadrže i posebne vrste probiotika koji pomažu pri regulaciji probave ili jačaju imunitet.