Barem sedam miliona Britanaca s artritisom uzima propisane lijekove protiv bolova, uključujući nesteroidne protivupalne lijekove, poput “diklofenaka” i “ibuprofena” i novih lijekova nazvanih “koksibs” (coxibs).
U istraživanju koje je trajalo oko 13 godina pratilo se zdravlje srca kod 8.423 čoveka, pri čemu je prosječna starost učesnika bila 68 godina i oko polovina učesnika su bile žene, piše časopis “Dejli mejl”.
U tom je razdoblju 857 učesnika razvilo atrijsku fibrilaciju (nepravilan i često ubrzan rad srca koji obično uzrokuje loš protok krvi u tijelu), a od toga 261 učesnik do trenutka dijagnostikovanja nikada nije koristio lijekove protiv bolova, 554 ih je koristilo u prethodnom periodu, dok su ih 42 učesnika koristila u tom trenutku.
Trenutno korišćenje povezano je sa 76 odsto većim rizikom od atrijske fibrilacije u odnosu na one koji nikada nisu koristili lekove za bolove, pri čemu su starost, pol i srčani problemi uzeti u obzir.
Korišćenje lijekova protiv bolova 30 dana prije postavljanja dijagnoze bila je povezana s 84 odsto većim rizikom od atrijske fibrilacije.
Takođe se smatra da lijekovi protiv bolova mogu doprinijeti problemima sa srčanim ritmom, jer povećavaju krvni pritisak zbog zadržavanja tečnosti.
“Naši rezultati sugerišu da se povećani rizik javlja ubrzo poslijepočetka liječenja i da s vremenom može nestati”, kaže Bruno Striker sa Medicinskog centra Erazmus u Roterdamu.
Profesor Kolin Bejgent sa Univerziteta Oksford kaže da je “studija u skladu s prethodnim izvještajima o tome da lijekovi za bolove povećavaju rizik od atrijske fibrilacije, koja je samo jedan od nekoliko srčanih problema povezanih s tim lijekovima, od kojih je najvažniji povećani rizik od srčanog udara”.
“Iako su ti lijekovi efikasni u tretiranju bola, važno je da se u obzir uzmu i rizici i korist prije nego ih ljekar prepiše”, istakao je Bejgent.
Istraživači s Oksforda su otkrili da visoke doze nesteroidnih protivupalnih lijekova takođe mogu da povećaju rizik od srčanog i moždanog udara i prestanka rada srca.