Petnaestominutna šetnja poslije svakog obroka može spriječiti razvoj dijabetesa tipa 2 u starijih osoba, objavili su američki naučnici.
Kratke šetnje nakon obroka imaju učinak na kontrolu šećera kao i jedna duža, tvrde naučnici sa Univerziteta Georgea Washingtona, prenosi BBC.
Povišena razina šećera nakon obroka povećava rizik za razvoj dijabetesa, pa je odmaranje nakon jela “najgora stvar koja se može napraviti”, tvrdi se u studiji. Voditeljica istraživanja Loretta DiPietro kazala je da je visoka razina šećera u krvi nakon obroka ključni faktor rizika u progresiji iz stanja slabljenja tolerancije na glukozu u razvoj dijabetesa tipa 2.
Naučnici su u istraživanju kojem su podvrgli osobe starije od 60 godina otkrili da su tri kraće 15-minutne šetnje jednako učinkovite u smanjenju razine šećera u krvi u 24 sata kao i jedna 45-minutna u istom “laganom do umjerenom” tempu.
Međutim, šetnje nakon obroka znatno su efikasnije u sprečavanju potencijalno opasnog rasta šećera odmah nakon jela koji je tipičan za starije, tvrde naučnici.
Najbolje vrijeme za šetnju je nakon večere, koji je često najobilniji obrok u danu pa stoga i uzrokuje najveće povećanje šećera. To povećanje često traje do duboko u noć ili čak i do jutra, kaže se u studiji, ali se znatno suzbija čim ljudi počnu šetati.
This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.