Ako se Kosovo izbori u drugi krug, neće igrati protiv Srbije. FIBA je vodila računa zbog osjetljive političke situacije.
Kada se baci i letimičan pogled na proceduru kvalifikacija evropskog regiona za Svjetski kup (31. avgust – 15. septembar) 2019. godine u Kini, u oči upada da se ne zna tačno “razvrstavanje” osam ekipa iz pretkvalifikacija u kvalfikacijama, osim da će drugoplasirani timovi u grupe A, C, E i G, odnosno prvoplasirani u grupe B, D, F i H. Takođe, još nije poznato ni kako će se formirati četiri šestočlane grupe u drugoj fazi, osim da će po tri najboljeplasirane ekipe iz grupe u prvoj fazi biti u istoj grupi i u drugoj fazi.
FIBA je vodila računa da zbog osjetljive političke situacije izbjegne bilo kakvu mogućnost da se u bilo kojoj fazi takmičenja (izuzev na završnom turniru u Kini), sastanu reprezentacije Srbije i selekcije Kosova. Stoga je sačuvala diskreciono pravo da tek po završetku pretkvalifikacija (2-19. avgust 2017), u kojima je Kosovo u grupi sa Makodonijom i Estonijom, obavi uslovno poludirigovani žreb po kome, ukoliko selekcija Kosova bude među plasiranima, neće moći u prvoj fazi da se sastane sa Srbijom.
Ukoliko se, pak, tim Kosova plasira i u drugu fazu, FIBA će opet reagovati i prilikom pravljenja šestočlanih I, J, K i L grupa, neće spajati najbolje reprezentacije iz grupe u kojoj je Srbija (grupa G) i grupe u kojoj je tim Kosova.
Ovo nije ništa neuobičajeno, jer su se se u julu 2015. prilikom kvalifikacija za Svjetski kup u fudbalu 2018. godine, UEFA i FIFA vodile sličnim razlozima. Prvo je na žrebanju UEFA (zadužena za evropske kvalifikacije) sačuvala mjesta u dvema grupama za saveze koji su u proceduri prijema u evropsku i svjetsku kuću fudbala, odnosno Gibraltar i Kosovo. Zatim ih je u maju 2016, kad su postali članovi rasporedila u grupe, s tim da je, iz bezbjednosnih razloga, odlučila da Kosovo ne može u grupu u kojoj je Bosna i Hercegovina, ali ni da u eventualnom baražu Kosovo i (što je sada, poslije pet kola nemoguće) igra sa Srbijom.