Poslanik u kosovskom parlamentu Mimoza Kusari-Ljilja izjavila je večeras da je mandatar za sastav kosovske vlade Aljbin Kurti rekao da neće praviti koaliciju sa Srpskom listom i da nije rekao da neće biti srpskog ministra u Vladi Kosova.
“Kurti nikada nije rekao da u koaliciji neće biti Srba. Treba da bude srpski ministar uz podršku srpskih poslanika u Skupštini Kosova. Srpska lista danas nije rekla da će glasati za Kurtijevu vladu, ali je rekla da ona neće blokirati formiranje vlade. Kurti je rekao da neće potpisati koaliciju sa Srpskom listom, međutim ministar te zajednice mora da ima podršku srpske manjine”, rekla je ona na KTV.
Kusari-Ljilja navodi da ne bi želela formiranje manjinske vlade, jer je Kosovo u veoma lošim okolnostima.
“Formiranje vlade znači prekid trenutnog mandata odlazećoj vladi i usvajanje budžeta. To bi moglo gurnuti neke stvari napred, ali to ne bi bilo dugoročno. Ne samo zbog veka trajanja te vlade, već i zbog toga što je zemlji potrebna stabilnost”, rekla je ona.
Kusari-Ljilja i dalje je optimistična da će biti pomaka u postizanju sporazuma sa Demokratskim savezom Kosova.
“Za nekoliko preostalih sati, nadam se da će se odraziti volja ljudi i poštovati. Da, nadam se da će se obe strane pomeriti sa zacementiranih stavova. Ne vidim problem da se Samoopredeljenje pomeri sa svog trenutnog položaja i nisam osetila da je Samoopredeljenje reklo poslednju reč. Samoopredeljenje je spremno da razgovara o koaliciji. Ne mogu da ponudim predlog u tv studiju, ali o tom modelu se razgovaralo u pregovorima. Sada je problem što je DSK rekao da se ne udaljava od svog modela. Veoma je teško kada na jednoj strani postoji volja za popuštanjem, a kod druge strane nema te volje”, rekla je Kusari-Ljilja.
Prema njenim rečima, obe strane su odgovorne, ali Samoopredeljenje mora da ponudi rešenje.
“Odgovornost je na obe strane, a na Samoopredeljenju je odgovornost kao prve stranke. Ukoliko bi smo imali dobro upravljanje, sav ovaj dosadašnji trud i muke bile bi zaboravljene. Sada smo počeli da ulazimo u opasnu fazu u kojoj se osporava volja građana. Nikoga nije briga ko šta dobija, nego se narod brine za stabilnost države. Ono što je stvoreno 6. oktobra je neviđeno i ne verujem da će se izgubiti na stolu i optimistična sam da će doći do pomeranja pozicija. Samoopredeljenje je odgovorno za pružanje rešenja, a ideja je da se ne izgubi fokus na to da ova vlada mora da ode kući što pre. Aktuelna vlada je na medenom mesecu i svakodnevno krši zakon. I zato je nužno da se uspostave institucije”, rekla je Kusari-Ljilja.