Dilema između zdravlja i privrede je lažna jer zdravo društvo bez razvijene privrede ne postoji, a ekonomija bez zdravlja teško da bi mogla da se razvije, izjavio je vršilac dužnosti kosovskog premijera Aljbin Kurti.
„Postoji direktna veza između zdravlja građana i zdravlja privrede. Mi smo siromašna zemlja i većina naroda je siromašna. Moramo razumeti da nikada ne možemo imati zdravo društvo bez razijene ekonomije“, rekao je Kurti na sastanku Nacionalnog saveta za ekonomski razvoj.
Prema njegovim rečima, oni koji su godinama pljačkali zdravstveni sistem, i nisu ulagali u javno zdravlje direktno su odgvorni za stanje kosovskog zdravstvenog sistema.
Jasno je da je pandemija Kovid-19 izazvala ekonomsku krizu u celom svetu, naveo je on ukazujući da ovaj globalni proces loših ekonomskih efekata na ekonomiju, nije mogao da zaobiđe ni kosovsku privredu.
„Kada smo odlučili da zatvorimo neke privredne aktivnosti, znali smo da će to rezultirati gubitkom. Zbog toga smo predvideli paket koji sadrži 15 mera. Do sada smo podelili 190 miliona evra za vanredne situacije“, napisao je Kurti na svom Fejsbuk profilu.
Medicinskim rečnikom govoreći, poreski paket za hitnu pomoć je isto što i prva pomoć koja se daje pacijentu u hitnom slučaju, naveo je on.
„To nije dugoročna terapija koja se daje za lečenje. Jer prvo treba da zaustavimo najgore i stabilizujemo stanje. A onda dolazi dugoročna terapija za lečenje“, napisao je Kurti.
Prema njegovim rečima, vlada planira drugi paket za ekonomski oporavak koji će biti znatno veći od paketa za hitnu pomoć.
„Moramo imati na umu da iz ove ekonomske krize nećemo izaći onakvi kakvi smo bili do sada. Što pre to shvatimo, ranije ćemo početi da razmišljamo o opcijama. Kriza nisu samo izazovi već i prilike. Sada je vreme da postanemo inovativni. Možda ni način na koji mnoga preduzeća rade niti vladine mere iz prošlosti neće biti relevantnije na duži rok. Dakle, treba da oslobodimo maštu i tražimo nove vidike“, napisao je Kurti.
Ako nas je išta ova kriza naučila to je značaj razvijene i stabilne države, ne moćnih ljudi, već moćne države, naveo je on dodajući da su ljudi shvatili i to da je zdravstveni sistem srce jedne države.
„Danas plaćamo cenu nedostatka infektologa, lekara i medicinskog osoblja. Lekari su otišli. Ovo je cena korupcije. Korupcija nije samo nelegalna i krađa od strane političara, već i šteteta koja se reflektuje na budućnost“, poručio je Kurti.