Vršilac dužnosti premijera Aljbin Kurti rekao je nakon stupanja na snagu odluke kosovske vlade da taksu na robu iz Srbije zameni postepenim uvođenjem reciprociteta, da to “proširuje mogućnosti međusobnog poštovanja država i prava”.
Kurti je na svom Fejsbuk nalogu, između ostalog napisao da će primena mera reciprociteta od strane kosovskih vlasti biti postepena i srazmerna ponašanju srpskih vlasti.
“Republika Kosovo ima i još uvek treba da svoje građane, preduzetnike, profesionalce, radnike tretira jednako, bez predrasuda, bez ometanja, tj.sa dostojanstvom neophodnim za obavljanje životnih i profesionalnih aktivnosti. S toga nema legitimnog razloga da se prizna da građani Republike Kosovo i naše vlasti mogu biti diskriminisani i odvraćeni kada na kraju moraju da komuniciraju sa srpskim vlastima na komercijalni, građanski ili drugi međudržavni način“, napisao je Kurti.
On je naglasio da su građani Kosova uvek tražili da se prema njima postupa jednako kao prema građanima država u regionu.
„Reciprocitet, u principu i na delu, proširuje mogućnosti međusobnog poštovanja države i prava. Ne postoji suštinski razvoj našeg regiona ako su dozvoljeni napori da se Republika Kosovo i njeni građani postave kao nejednaki. Tako naša odluka potvrđuje jednake međudržavne odnose, poštovanje univerzalnih prava i stvara atmosferu pravde između društava“, poručio je Kurti.
Lider Samoopredeljenja i vlade kojoj je nedavno izglasano nepoverenje naveo je da „Opšti sporazum o carinama i trgovini (GATT) iz 1947. godine, izmenjen 1994. godine, koji je osnivački instrument Svetske trgovinske organizacije, priznaje osnovna načela reciprociteta i nediskriminacije. Ovi principi se primenjuju za obezbeđivanje jednakog tretmana strana u trgovinskim politikama uklanjanjem barijera“.
Kurti je spomenuo i CEFTA sporazum iz 2007. godine koji, po njegovim rečima, ima za cilj da ukloni trgovinske barijere i olakša kretanje robe u tranzitu, prekogranično kretanje robe i usluga u državama i između njih.
„Od stupanja na snagu CEFTA, Srbija je primenjivala brojne necarinske trgovinske barijere za Republiku Kosovo, uključujući tranzitne, tehničke i političke prepreke. Dakle, Srbija je nanela štetu izvoznicima i uvoznicima iz Republike Kosovo što je rezultiralo visokim trgovinskim deficitom za našu zemlju“, napisao je Kurti.
On je i naveo mere koje, kako ističe, Srbija uporno primenjuje u obliku necarinskih barijera:
-
Mere za dokumente i prakse koje utiču na trgovinska pitanja, kao što su: (1) zahtevi za sertifikate o poreklu i veterinarsku i fitosanitarnu dokumentaciju za robu izvoznika i uvoznika Kosova, koji koriste Srbiju samo kao tranzitnu zemlju; (2) kašnjenja u sprovođenju zahteva za ocenom kvaliteta za izvoz na Kosovo; (3) nepoštovanje bilateralnog sporazuma o označavanju proizvoda između Kosova i Srbije, pod patronatom EU; (4) nepriznavanje vozila registrovanih na Kosovu, uključujući komercijalna vozila itd.
-
Mere za sprečavanje slobodnog kretanja lica i nepriznavanje profesionalnih kvalifikacija, naime nepriznavanje dokumenata: (1) pasoša; (2) lične karte; (3) vozačke dozvole; (4) diploma; (5) potvrde; itd.
Na kraju svog posta na Fejsbuku Kurti je naglasio da mora postojati princip međusobnog poštovanja „tako da ne postoje prepreke između dveju država“.
„Vlada Republike Kosovo je spremna da razvija i gaji komercijalne odnose sa svim državama u regionu bez nepotrebnih prepreka, na osnovu međunarodno prihvaćenih principa, poštujući međunarodne ugovore i poštujući osnovna prava građana“, zaključio je Kurti.