Vršilac dužnosti kosovskog premijera Aljbin Kurti podržao je umetnike i građane koji su danas protestovali ispred Narodnog pozorišta u Tirani.
“Pozdravljam i podržavam sve umetnike i građane Tirane koji su tako dugo branili Narodno pozorište. Kada nastanu gubici onda otpor postaje obeležje istorije. U otporu učimo, a pošto ne zaboravljamo te lekcije, oni koji danas imaju koristi, sutra gube i oni koji gube danas sutra će pobediti”, napisao je Kurti u objavi na Fejsbuk nalogu.
Kako je naveo, “moramo biti branitelji svakog kutka naše kulture”.
“Deo toga ukrao je srpski okupator – 1.200 kosovskih artefakata. Drugi deo je potisnut od diktature i ideologije, napadnut od strane akademije naših suseda, prodat i rušen zbog neznanja ili institucionalne korupcije”, ocenio je Kurti.
Prema njegovim rečima, arhiv jednog naroda – njegovo pamćenje, treba da ostane netaknuto od režima. “Kultura se stvara kroz istoriju režima, ali u njenoj srži je kreativnost i privrženost naroda”, dodao je Kurti.
Istakao je i da je rušenje Narodnog pozorišta u Tirani povezano sa ličnim interesima nekih.
“Kada se ruši jedan spomenik kulture, to nije rezultat delimične procene, koja dolazi iz nečijeg posebnog afiniteta, već iz privremenih interesa povezanih sa nečijim profiterstvom”, naglasio je Kurti.
Albanske vlasti srušile su danas zgradu narodnog pozorišta u Tirani nakon što su uklonili četrdesetak glumaca i aktivista koji su, uz povike “sramota” i “diktatura”, pokušali da se suprotstave rušenju, a spor zbog rušenja pozorišta podelio je Albaniju.
Sudbina zgrade arhitekte Đulija Bertea, izgrađene tokom italijanske okupacije Albanije 1939. godine, koja je postala je narodno pozorište 1945. godine, podelila je Albance, pa se glumci, aktivisti i opozicija već više od dve godine protive planovima premijera Edija Rame da izgradi novo pozorište.
Ramini protivnici tvrde da je postojeća zgrada deo kulturne baštine, a premijera optužuju za korupciju.