Oni žele da se utvrdi trenutak smrti, tačnije da li su ubijeni tokom sukoba ili nakon što su se predali.
Pored članova porodice, identifikaciji tijela prisustvovali su i ambasador Kosova u Makedoniji Ylber Hisa i direktor Odjeljenja za sudsku medicinu Kosova Arsim Grxhaliu.
Hisa je izjavio da je postupak identifikacije tijela u Skoplju trajao više od 12 sati zbog komplikovane tehničke prirode.
“U pitanju su tamošnji zakoni koji i nisu tako jednostavni, jer se ne radi o prirodnoj smrti, već o smrti pod drugim okolnostima”, rekao je on.
Odmah po ulasku na teritoriji Kosova, Grxhaliju je za Radio Slobodna Evropa izjavio da su nakon dugih birokratskih procedura makedonskih vlasti, članovi porodica identifikovali tijela i zatražili da se na Kosovu ponovo uradi njihova obdukcija.
Zahtjev za obdukciju uputio je i Behgjet Shala iz Odbora za zaštitu ljudskih prava i sloboda u Prištini.
“Ako je potrebno, država treba da investira i u strane stručnjake kako bi se uradila superekspertiza i utvrdio uzrok njihove smrti. Kada se to bude saznalo, onda može da se obavi njihova sahrana, u suprotnom, mnoge stvari će ostati misteriozne i neobjašnjene”, naveo je Shala.
On je dodao da Odbor insistira na tome da se rasvjetle činjenice da li su ove osobe ubijene tokom sukoba u Kumanovu ili nakon što su se predali.
“Postoje mnoge sumnje, zato što svjedoci koji su učestvovali u sukobu kažu da su neki od njih bili ranjeni, a kasnije su se našli na listi ubijenih. Medicina je toliko napredovala da se može konstatovati i vrijeme i uzrok smrti”, kaže Shala.
Proces obdukcije može potrajati dva do tri dana, kažu iz Odjeljenja za sudsku medicinu.
Tokom sukoba u Kumanovu 9. i 10. maja, poginulo je 18 osoba, od kojih osam makedonskih policajaca i 10 članova oružane grupe. Makedonske vlasti su prethodno saopštile podatak o 22 žrtve, od kojih je 14 pripadalo oružanoj grupi.