Kuçi: Predmet Kelmendi biće vođen prema zakonima Kosova

On je pohvalio rad Policije Kosova i pravosuđa, koji su preduzeli mjere koje nije mogla da preduzme nijedna druga država u regionu.

Zamjenik premijera i ministar pravde Kosova Hajredin Kuçi je danas izjavio da će se u slučaju Nasera Kelmendija, optuženog za pokušaj ubistva i trgovinu narkoticima u BiH, postupati prema zakonu i Ustavu Kosova.

Kuçi je za agenciju Kosovapres izjavio da odluku o eventualnom izručenju Kelmendija prethodno treba da donese sud da bi se zatim donijela odluka o ekstradiciji koja je u nadležnosti ministra pravde.

Ustav Kosova predviđa da gradjani Kosova mogu biti izručeni drugoj državi samo ako postoji sporazum o tome. U konkretnom slučaju, Kuçi je rekao da Kosovo nema sporazum sa Bosnom i Hercegovinom i da to pitanje ostaje u nadležnosti ministra pravde.

On je pohvalio rad Policije Kosova i pravosuđa, koji su preduzeli mjere koje nije mogla da preduzme nijedna druga država u regionu.

“Policija je postupila kako treba, tužilaštvo je takođe tako postupilo, bilo je stopostotne saradnje sa Euleksom. O mjerama Policije drugi su saznali iz medija”, rekao je Kuçči.

Kelmendiju 30 dana pritvora

Naser Kelmendi dobio je mesec dana pritvora potvrdila je za radio Slobodna Evropa (RSE) Irina Gudeljević portparolka EULEX-a. Kelemendi je prethodno saslušan po zahtjevu javnog tužioca.

Sudija EULEX-a Kornelija Pik donijela je odluku da se Kelmendiju odredi pritvor u trajanju do 30 dana, koji po toj odluci ističe 07. juna 2013.

Tužilac u ovom slučaju, Erik Larson, zatražio je u pritvor do 30 dana. Odbrana je predložila da sud odbije taj zahtjev zbog nedostatka dokaza, kazao je za RSE advokat Kelmendija, Osman Cucović.

“Tužilac je u svom zahtjevu za određivanje pritvora prepisao pismeni dopis vlade BiH u kome je vlada BiH navela da je on počinitelj nekoliko krivičnih djela. Međutim, tužilac nije imao ni jedan dokaz, činjenice, ili materijalni dokaz da preda sudu ili odbrani. Mi smo upravo tu činjenicu osporili. Da bi se odredio pritvor, tužilac mora posredovati neke dokaze. On to nije uradio i mi smo predložili da sud odbije njegov zahtjev kao neosnovan i da Kelmendija oslobodi odmah”, izjavio je Cucović.

On je dodao da se odbrana nada da će sud usvojiti njihov zahtjev, u suprotnom, BiH bi mogla u što kraćem roku dostavljati dokaze koje bi tužilac morao da procesuira kako bi bili prihvatljivi za pravosuđe na Kosovu. On je ponovio da ekstradicija ne dolazi u obzir po zakonu i Ustavu Kosova.”To su u startu znali i tužilac Kosova i tužilac EULEX-a. To je bio samo jedan od razloga da se on što više zadrži u tom pretpretresnom pritvoru, u policijskom zadržavanju, pošto je dva puta hapšen po istoj osnovi”, kazao je Cucović.

Misija EU na Kosovu, EULEX, nije dobila zahtjev Bosne i Hercegovine za ekstradiciju Kelmendija, izjavila je prethodno za RSE Gudeljević.

“EULEX nije dobio zahtjev Bosne i Hercegovine za izručenje gospodina Kelmendija”, kazala je ona.

EULEX je pojasnio da pošto radi u okviru kosovskih zakona nema mandat da izručuje nijednog građanina Kosova.

“Slučaj je u izričitoj nadležnosti KSTK pošto je osumnjičeni pod istragom za organizovani kriminal, između ostalih krivičnih djela. Službenici EULEX-a u Ministarstvu pravde mogu asistirati u kontaktu između relevantnih aktera. Međutim, EULEX, radeći u okviru kosovskih zakona, nema mandat da izručuje nijednog građanina Kosova”, piše u saopštenju.

EULEX je pohvalio rekaciju Kosovske policije oko ovog slučaja i naveo da je operacija izvedena profesionalno.

“EULEX pohvaljuje način na koji je Kosovska policija reagovala u vezi sa Interpolovom crvenom potjernicom i uhapsila Nasera Keljmendija, koji je bio bjegunac od pravde u Bosni i Hercegovini, gdje je optužen za ubistvo u pokušaju, kao i za prodaju i distribuciju nezakonitih narkotika u Južnoj Americi, Turskoj, Srbiji, Hrvatskoj i drugim zemljama Zapadnog Balkana”, stoji u saopštenju.

Kelmendi je, dalje pojašnjava EULEX, prema kosovskim zakonima mogao da bude zadržan u pritvoru 48 sati, nakon čega je morao da bude pušten, jer između Kosova i BiH ne postoji međunarodni sporazum o izručenju. Takođe se dodaje da ga je EULEX uhapsio za ista krivična djela za koja je optužen u BiH.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.