Krah bh. diskografije: Jedino Dino Merlin i Halid Bešlić mogu prodati više od 1.000 CD-ova

Proizvodnja i prodaja CD-ova kod nas je potpuno izgubila bitku s internetom. Prodavnice nosača zvuka masovno se zatvaraju zbog sve raširenijeg besplatnog skidanja muzike sa interneta, tako da se one u Sarajevu mogu prebrojati na prste jedne ruke.

Na bh. muzičkoj sceni, ako izuzmemo Dinu Merlina i Halida Bešlića, danas se rijetko koji pjevač može pohvaliti tiražom albuma većim od 1.000 primjeraka. Kako saznajemo posljednji albuma Dine Merline “Hotel Nacional” štampan je u 20.000 primjeraka.

U BiH trenutno postoji desetina izdavačkih kuća, a napoznatije su Muzička produkcija Javnog servisa BiH, “Hayat Production”, “Sarajevodisk”, “Gramofon”, “Tropic”, “BN Music“… One jedva sastavljaju kraj sa krajem i samo je pitanje vremena kada će odlučiti da prekinu ovu djelatnost.

– Nažalost situacija je sve gora i tome se ne vidi kraj. Kao i u svemu drugom i na ovom polju zaostajemo za ostatkom svijeta. Diskografskim kućama je vrlo teško raditi. Prisiljeni smo i da snimamo spotove i organiziramo koncerte da bi mogli nastaviti sa radom – kaže Ahmed Švrakić, direktor “Hayat Productiona”.


Mirza Hajrić, direktor Stručne službe AMUS-a (Asocijacije kompozitora – muzičkih stvaralaca BiH), ističe da diskografija, ukoliko želi opstati u BiH, mora što prije odgovoriti na nova tehnološka dostignuća.

– To je novi ispit i zadatak za sve ljude koji rade u diskografiji. Moraju ići u korak sa vremenom i novim tehnologijama – kaže Hajrić.

Admir Đulančić, rukovodilac muzičke produkcije BHRT-a, ističe da je situacija iz godine u godinu sve lošija.

– Dovoljno je reći da su sada tiraži od 300 do 700 CD-ova. Misli da taj podatak pojašnjava u kakvom se stanju nalazi diskografija u BiH – kaže  Admir Đulančić.

Halid Bešlić, legenda narodne muzike, ističe da se danas snimanje i izdavanje muzičkih albuma ne isplati.

– To više nije u modi ni u svijetu, a ni kod nas. Tek rijetki ljubitelji muzike vode računa o kvaliteti zvuka. Njima je važno samo da grupu ili pjevača kojeg vole skinu sa interneta i slušaju ga kada hoće. Prošlo je vrijeme CD-ova. U bivšoj Jugoslaviji kada su kasete bile u modi najveće zvijezde su imale i milionske tiraže. Nekad bilo, sad se samo spominje i o tome možemo sanjati – kaže Bešlić.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.