Naučnici Univerziteta Linkoln su analizirali uzorke matičnih ćelija zaduženih za zaceljivanje kostiju, a uzorci su prikupljeni od 50 pušača i nepušača koji su imali prelome kostiju noge, piše portal Pliva.
Pokazalo se da su matične ćelije prikupljene od nepušača znatno kvalitetnije i one su bile aktivnije, a njihova dioba bila znatno brža.
Nasuprot tome, toksičan efekat duvanskog dima je podsticao aktivnost molekula koje imaju negativan uticaj na ključne procese unutar proučavanih matičnih ćelija.
Pritom, nivo nikotina u cigaretama porastao je između 1999. i 2011. godine za čak 15 posto, tvrdi se u studiji koju je objavio časopis “Nicotine and Tobacco Research”.
Podaci su skupljeni iz godišnjih izvještaja koje su Odsijeku za javno zdravstvo u Masačusetsu dostavljala četiri velika proizvođača cigareta u periodu od 1997. do 2012. godine.
“Mladi lakše postaju zavisni nakon prvih par cigareta koje su zapalili”, kazao je vođa studije Tomas Lend, direktor Kancelarije za informisanje o zdravstvu pri Ministarstvu zdravstva za Boston Globe.
“Svakog dana 3800 američkih tinejdžera proba svoju prvu cigaretu, a od te brojke njih 1000 postanu pušači. Oni koji nisu u stanju da vremenom prestanu da puše, umrijeće, u prosjeku, 13 godina ranije od svojih vršnjaka, stoji u službenom izvještaju Surgen Generala iz 2012. godine”, piše Globe.
Ovo istraživanje nije prvo koje ukazuje na porast nikotina u cigaretama – 2007. godine istraživanje na Harvardu otkrilo da je se nivo nikotina u cigaretama od 1997. do 2006. godine povećao za 11 posto.