Zamjenik ministra unutrašnjih poslova Milan Radojević izjavio je da će biti proširena istraga protiv četiri osobe uhapšene u subotu ispred kapije manastira Visoki Dečani, kod kojih je pronađeno oružje i vjerski materijal, ističući da veruje da će im biti određen pritvor.
“Očekuje se proširenje istrage, jer treba dobiti odgovore na mnoga pitanja od toga zašto su ta lica bila tu, koje su bile njihove namjere, koji su njihovi kontakti. Očekujemo odgovore na mnoga pitanja, samim tim podržavamo kosovsku policiju i tužilaštvo koji proširuju istragu dok ne budu dobili odgovore na sva ta pitanja”, rekao je Radojević.
Zamjenik premijera Kosova Branimir Stojanović je u saoštenju televiziji RTK2 rekao da objekti SPC koji su na UNESCO-voj listi kulturne baštine, ali i ostali, moraju biti bolje obezbjeđeni. On je pohvalio zajedničku akciju KFOR-a i policije koji su uhapsili četvoricu islamista i spriječili ih da svoju namjeru sprovedu u djelo.
“Neko ko se šeta sa kalašnjikovim i sa toliko municije siguno nema dobre namjere, ko god to bio. Različita mjesta iz kojih uhapšeni potiču upućuju na to da se radi o dobro organizovanoj grupi. Apelujem na nadležne organe da istraže ko su oni i kakav je bio njihov plan“, kazao je Stojanović.
Stojanović je ocjenio da je bezbjednosna situacija nestabilna, a da su naoružani islamisti pretnja po sve građane Kosova. On je pozvao KFOR da nastavi da obezbjeđuje srpske svetinje. Portparol Policije Kosova policije Baki Kelani u pisanoj izjavi za RTK2 poručuje da je bezbjednosna situacija trenutno stabilna i da za nema nikakvih naznaka mogućih terorističkih napada.
“Institucije su spremne da u zavisnosti od situacije preduzmu sve neophodne mjere u cilju sprečavanja bilo kakva prijetnje po bezbjednost zemlje i svih građana”, dodaje se u pismu.
Kosovu prijeti opasnost od vjerskog ekstremizma i terorizma koliko i svakoj drugoj državi koja se nalazi na listi neprijateljskih zemalja Islamske države. Otežavajuća okolnost je povratak kosovskih boraca sa ratišta u Siriji i Iraku, smatra bivši predsjednik Skupštinske komisije za bezbjednost Naim Maloku.
“Za one državljane Kosova koji su trenutno pripadnici ISIS snaga, po kosovskom zakonu oni su činili krivično djelo i po tom zakonu se oni mogu uhapsiti i terititi na kaznu zatvora više od 15 godina”, mišljenja je Maloku.
Zvanična statistika pokazuje da je u Siriju sa Kosova od početka sukoba 2011. godine, otišlo 300 osoba, od kojih je 50 izgubilo život. 120 se vratilo, dok se 80 još uvijek nalazi na ratištima Sirije i Iraka. Protiv 245 lica je pokrenuta istraga u vezi sa terorizmom, a tužilaštvu je istim povodom podneto 180 krivičnih prijava. Zbog osnovane sumnje da su povezani sa terorizmom i vjerskim ekstremizmom, od 2013. godine je uhapšeno 104 lica.