Kosovu naredne godine vizna liberalizacija

Polaznici su imali prilike da čuju kako odmiče vizna liberalizacija Kosova, šta je još ostalo da se uradi i koji su najveći problemi na tom putu.

„Mogli smo da čujemo da proces integracija teče usporenim tempom nego što je to bilo očekivano, pauza je bila pravljena i zbog šestomjesečnih političkih problema. Puno je zakona koji čekaju da se ili implementiraju ili dopune kako bi bili u skladu sa zakonima EU“, kazala je jedna od učesnica Katarina Ađančić.

Ipak vršilac dužnosti ministra za evropske integracije Gezim Kasapoli objasnio je da je Kosovo do sada ispunilo 90 odsto uslova i da bi do kraja naredne godine moglo da postane deo šengenskog prostora iako postoji veliki problem ilegalne migracije.

„U zadnjih par mjeseci povećava se trend ilegalne migracije koja je kancer za ovaj proces i nešto što stvara probleme ne samo Kosovu nego i svim zemljama Balkana. Ukoliko nastavimo sa ovim trendom onda će se vize vratiti i za one zemlje kojima je već odobrena vizna liberalizacija. Potrebna je široka strategija koja podrazumijeva dogovor svih zemalja u regionu“, kazao je Kasapoli.

Stručnjak za evropske integracije Besnik Vasoli bliže je pojasnio proces vizne libreralizacije Kosova kao i probleme na tom putu. On je rekao da su najveći problem Kosova trenutno korupcija i sudstvo.

„Nije ostalo još puno toga da se uradi. Vlada već ima svoj plan rada i znaju šta treba da se uradi. Već nekoliko godina se radi vizna liberalizacija tako da su sve strategije i zakoni donijeti. Potrebna je samo volja inače teoretski ili na papiru sve stvari su tu“, kazao je Vasoli.

Učesnici Škole evropskih integracija imaće i predavanje na temu reforme javne administracije i uloge civilnog društva u procesu evropskih integracija. Posjetu Prištini i predavanja organizovala Kosovska fondacija za otvoreno društvo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.