Novac iz hitnog fiskalnog paketa u vrijednosti oko 180 miliona eura, koji je imao za cilj da ublaži posljedice ekonomskih i socijalnih problema, još uvijek nije podjeljen preduzećima i radnicima.
Ovaj paket je u martu odobrila Kurtijeva vlada za hitne potrebe građana i preduzeća.
Već je započeto sprovođenje nekih mjera, ali sada kada je došla nova vlada koju predvodi premijer, Avdullah Hoti, za paket se kaže da je neefikasan, jer nema sredstava.
Portparol Ministarstva finansija i transfera, Muharrem Shahini, kaže za Radio Slobodna Evropa da su u procesu razmatranja budžeta i da će se revidiranim budžetom obezbjediti sredstva.
„Uz revidirani budžet, koji bi uskoro trebalo da bude odobren u Vladi, a potom u Skupštini, biće obezbjeđeno dovoljno sredstava za potpunu implementaciju hitnog fiskalnog paketa“, rekao je Shahini.
Razlog za kašnjenje povodom isplata iz hitnog fiskalnog paketa, prema Shahiniju, proizilazi iz činjenice da neke obećane mjere nisu bile u skladu sa budžetskim ograničenjima.
Takođe, dodaje da je došlo do grešaka u popunjavanju zahtjeva koje su podnijeli podnosioci i da je to povećalo obim posla Komisiji za pregled prijava.
„U revidirani budžet, pored obezbjeđivanja finasijskih sredstava za hitni fiskalni paket, biće uključeno i finansiranje programa za ekonomski oporavak koji ima za cilj da značajno poveća finansiranje privrednih aktivnosti u našoj zemlji. Očekujemo da će revidirani budžet biti obrađen u Skupštini u roku od nekoliko dana“, rekao je Shahini.
Kako bi pomogla preduzećima i drugim kategorijama društva pogođenim širenjem koronavirusa, Vlada Kosova je na prijedlog Ministarstva finansija i transfera odobrila hitni fiskalni paket u iznosu od 179.6 miliona eura.
Na sjednici skupštine Kosova, 11. juna, ministar finansija i transfera, Hykmete Bajrami, saopštila je da je od 180 miliona eura hitnog paketa potrošeno samo oko 60 miliona eura, jer nema finansijskih sredstava bez pravnih izmjena i revidiranja budžeta.
Predstavnici privrednika kažu da je bilo brojnih žalbi privrednika na kompenzaciju koja je trebalo da se isplati preduzećima iz hitnog paketa za plaćanje zarade i stanarine radnicima.
Izvršni direktor Američke privredne komore na Kosovu, Arian Zeka, rekao je za Radio Slobodna Evropa da preduzeća nisu dobila obećanu pomoć iz hitnog fiskalnog paketa.
On kaže da ne znaju da li se govori o netačnom planiranju, ali dodaje da je ohrabrujuće to što je sada nova vlada saopštila da će preuzeti obavezu da primjeni sve mjere obuhvaćene fiskalnim paketom.
„Tokom proteklih nekoliko dana imali smo veliki broj žalbi preduzeća u vezi sa primanjem nadoknade i za plate i za kiriju. Meru u vezi sa pokrivanjem 50 odsto troškova zakupa nije primjenila prethodna vlada“, kaže Zeka.
Kaže da svi moraju da razumiju i započnu sa primjenom paketa hitnih mjera jer su one ključne za opstanak mnogih preduzeća na Kosovu.
Iako prvi hitni fiskalni paket još uvijek nije u potpunosti sproveden, kosovska vlada navodi da je trenutno u procesu drugi fiskalni paket koji će biti fokusiran na ekonomski oporavak.