Ternava je saopštio kako se nada da će proširiti obim vjerskog obrazovanja i predvoditi promjene koje će omogućiti nošenje hidžaba u školama na Kosovu — što je stav kome se protivi kosovska predsjednica Atifete Jahjaga. On planira i povećati broj džamija na Kosovu, gdje 90 posto stanovništva praktikuje islam.
“Oni imaju povjerenje u posao koji ja obavljam već 10 godina kao vođa Islamske zajednice, i u to da ću ja još jednom biti na čelu Islamske zajednice,” kaže Ternava.
Nakon promicanja promjena u ustavu zajednice kojim je njemu omogućeno da ostvaruje treći petogodišnji mandat, Ternava je porazio izazivača Ahmeta Sadriua, sa 53 naspram 5 glasova, na glasanju u četvrtak (31. oktobra). Druga dva kandidata, Sabri Bajgora i Fahrush Rexhepi, povukli su se i prije održavanja glasanja.
Ti izbori, na koje neki gledaju kao na takmičenje između ekstremističkih i umjerenih glasova u Islamskoj zajednici te države, naišli su na kritike nekih, koji su Ternavu optužili da je manipulisao procesom.
Xhabir Hamiti, bivši predsjedavajući Skupštine Islamske zajednice Kosova, izjavio je za novinski portal albinfo.ch da je izborni proces degradiran i zasnovan na imenovanju komisije koju je imenovao, naređuje joj i nadzire je “sam Ternava.”
“Nije bilo pravednih izbora i nema rješenja za probleme u BIK-u u okviru tog procesa,” izjavio je Hamiti, dodajući da će lideri, ako ne izmijene svoj kurs i viziju u interesu regiona, nacije i društva, dovesti do “nepopravljive štete” toj instituciji i društvu Kosova u cjelini.
Politički komentator Imer Mushkolaj, kolumnista lista Express na Kosovu, izjavio je da su izbori trebali biti katalizator promjena.
“Međutim, izbori su pokazali da se BIK ne namjerava mijenjati nabolje, jer je ponovo izabrao Naima Ternavu na svoje čelo,” izjavio je Mushkolaj.
Mushkolaj je izjavio da je BIK isključio imame koji su progovorili o neregularnostima u organizaciji, koji su kritikovali Ternavu i zastupali umjerenu liniju.
“Izborom Ternave na čelo BIK-a radikalne struje na Kosovu samo će osvojiti još više podrške, i bit će ohrabrene na sprovođenje svojih ciljeva. Upravo je otpor prevenciji ostvarivanja ciljeva tih grupa vrlo opasan za Kosovo i i dalje predstavlja glavni izazov državnim institucijama i društvu u cjelini,” izjavio je Mushkolaj.
Ramadan Ilazi sa Kosovskog instituta za mir izjavio da su izbori održani u nedemokratskom duhu.
“Suprotno opštem uvjerenju na Kosovu, oni su pokazali moćni uticaj koji radikalne grupe imaju u BIK-u,” izjavio je Ilazi.
Abit Hoxha, viši istraživač na Kosovskom centru za sigurnosne studije, izjavio je da je s ponovnim izborom Ternave “ispit demokratije u BIK-u propao”.
“To će imati negativnog uticaja i na kompaktnost diskursa o islamu na Kosovu, a i produbit će rascjepe između umjerenjaka i onih radikalnijih u BIK-u i van njega,” izjavio je Hoxha.