Kosovske žene i islamski radikalizam


Na debati Kosovskog centra za bezbjednosne studije održanoj u Vučitrnu, u blizini Mitrovice, nadležni organi su rekli da se svakodnevno radi na spriječavanju odlaska Albanaca na strana ratišta.

“Uloga žene u spriječavanju nasilnog ekstremizma”, bila je tema debate.

Florim Shatrolli iz Odjeljenja za spriječavanje nasilnog ekstremizma u Policiji Kosova, kažu da se žene koje su otišle za Siriju i Irak tretiraju kao žrtve, pošto se smatra da su one pod pritiskom pristale da se pridruže toj grupi.

“Oko 20 žena je bilo ili su i dalje uključene u borbe u Siriji. Stare su u prosjeku 24 godine. Njihovo ekonomsko stanje uglavnom je teško. Nažalost, imaju samo osnovno obrazovanje”, kazao je Shatrolli.

On je dodao da je Policija Kosova evidentirala nekoliko slučajeva koji se tiču zajedničkog odlaska muškaraca i žena na strana ratišta.

“Činimo sve napore kako bismo tako nešto spriječii. Trudimo se da vratimo te osobe koje su pod pritiskom otišle, tako što su bile zloupotrebljene i loše informisane o vjeri”, kazao je Shatrolli.

On je zatražio od Odbora Islamske zajednice na cijelom Kosovo da posebno mlađoj generaciji jasno objasne obaveze i pravila religije.

“Islamska zajednica i mi kao društvo imamo obavezu da objasnimo svakoj mladoj osobi, svakom čovjeku, učešće u ovakvim borbama. Treba da im se objasni šta je tačno podrazumijeva religija, a kada se radi o ‘džihadu'”, naveo je Shatrolli.

Predsjednik Odbora Islamske zajednice u Vučitrnu, Shemsi Rahimi, navodeći da uloga žena u spriječavanju nasilnog ekstremizma treba da bude suštinska, istakao je da u džamijama na Kosovu nije bilo slučajeva u kojima se neko poziva da učestvuje na ratišta.

“Ne postoji imam koji je rekao ‘Idite u Siriju’, ili ko je propovedao o tome. Ukoliko mislite da takvi postoje, javite nam ko su oni. Ukoliko se za jednog imama sumnja tako nešto, to ne znači da je kriv sve dok sud to ne odluči”, kazao je on.

Aferdita Mikulovci, zamjenica direktora regionalne policije u Južnoj Mitrovici, kazala je da se policija bori protiv ove pojave i pored nedostatka podrške ostalih institucija. Ona je od građana zatražila, a naročito od žena, da dokažu jaku ulogu u društvu, čuvajući tako svoje porodice od štetnih pojava, kao što su nasilni ekstremizam.

Organizator debate, Kosovski centar za bezbjednosne studije, počeo je i kampanju podizanja svjesti u svim opštinama, a u vezi sa tim šta žena može da učini da spriječi nasilni ekstremizam.

Inače, prema zvaničnim podacima, oko 300 osoba sa Kosova bilo je uključeno u rat u Siriji ili Iraku.

Amra Zejneli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.