Predsjednik Kosova Hashim Thaçi ulaže napore da formira pregovaračku ekipu koja bi bila uključena u konačnu fazu dijaloga o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, na kraju koje se očekuje, kako su najavljivali, istorijski sporazum između dvije zemlje.
Thaçi je pozvao sve političke partije, civilno društvo, stručnjake i medije da budu deo te ekipe. Ono što njemu prije svega treba je i podrška, naročito od opozicije, budući da će zadnju riječ o konačnom sporazumu dati Skupština Kosova. Kako je prošle nedjelje izjavio, u ovoj fazi dijaloga neće biti crvenih linija.
Iz ureda predsjednika navode da je Thaçi spreman da vodi ovaj proces odgovorno, institucionalno i na transparentan način.
„Predsjednik Republike Kosova je spreman i da izvještava Skupštinu o procesu dijaloga, kad god je to potrebno“, kazao je njegov savjetnik, Bekim Çollaku.
Predsjednik Kosova je u ponedjeljak, nakon telefonskog razgovora sa pomoćnikom američkog državnog sekretara za evropska i evrozijska pitanja Vesom Mičelom, kazao da Kosovo uživa američku podršku u konačnoj fazi dijaloga sa Srbijom. Oni su razgovarali o ojačavanju bilateralnih odnosa i o konačnoj fazi dijaloga između Kosova i Srbije, saopštio je Thaçi.
„Složili smo se o inteziviranju dijaloga i o neophodnosti postizanja konačnog sporazuma, zakonski obavezujućeg sa Srbijom. Dijalog i konačni sporazum su jedini način za otvaranje puta ka euroatlanskim integracijama Kosova i za obezbeđivanje dugoročnog mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu“, dodao je on.
Thaçi je dodao da će poslednja faza biti teška, ali ne i nemoguća kako bi se okončala sporazumom.
Tu podršku, međutim, Thaçi ne može da nađe kod opozicije.
Gljauk Konjufca, šef poslaničkog kluba opozicionog pokreta Samoopredjeljenje izjavio je u ponedjeljak da je ova partija protiv toga da Thaçi vodi dijalog koji bi učinio koncesije a sve to kako bi, kako je rekao, blokirao ili odložio rad Specijalnog suda za ratne zločine.
„Predsjednik Thaçi je kidnapovao proces dijaloga, jer se zna da je taj proces uvek vodila Vlada. U određenom trenutku je sebe proglasio rukovodiocem dijaloga. A koliko mi znamo, na Kosovu se nisu desile nikakve promjene u ovlašćenjima predsjednika. Thaçi ima iste ona ovlašćenja koja je imala i (bivša predsjednica) Jahjaga. Kad je bio premijer, sastajao se sa Dačićem, a sada se dijalog mjenja samo zato što je on promjenio poziciju. Ovo je za nas nedopustivo i mora da se zaustavi“, kazao je Konjufca.
Dodao je da Skupština sada treba da postavi “crvene linije” Thaçiju putem objedinjene rezolucije i za njega i za Srbiju.
Prije svega, Konjufca navodi da crvena linija treba da bude funkcionalnost Kosova, odnosno, Kosovo ne sme da prihvati nikakvu autonomiju za Srbe, nikakvu Zajednicu, podjelu ili razmjenu teritorija.
I druga opoziciona partija, Demokratski savez Kosova smatra da dijalog bez opozicije nema uspjeha.
Skeptičan o predstojećoj fazi dijaloga je i premijer Ramush Haradinaj koji je tokom vikenda rekao da ovaj proces i dalje vode isti ljudi kao i posljednjih pet godina, kako sa kosovske i srpske strane, tako i sa evropske.
Na sastanku njegove partije, on je kazao da jedino uključivanje Sjedinjenih Država ili neke druge evropske zemlje može dati pozitivne rezultate.
“Ne znam kako bi ovi mogli nešto sada da promjene. Potrebna je nova snaga, nešto što do sada nije postojalo. Mi smo tražili da se na primjer, Amerikanci da se uključe. Ako oni kažu da je ovo tema Evrope, onda može Njemačka da pruži doprinos”, kazao je Haradinaj.
Predsjednici Kosova i Srbije sastali su se u Briselu 24. juna. Kako je Thaçi izjavio, to je bila prva runda konačne faze dijaloga na kojoj je bilo reči o okviru konačnog sporazuma, dok će se predstojećih nedjelja i mjeseci razgovarati i o njegovoj sadržini.
Kako je dodao, na kraju ovog procesa treba da dođe do recipročnog priznanja, u suprotnom, ovi pregovori bili bi besmisleni.