Nakon neplaniranog dvomesečnog prekida poslovanja zbog pandemije, oko 95 odsto preduzeća na Kosovu prijavilo je pad prodaje kao rezultat pada potrošnje zbog ograničenog kretanja građana, prenosi Koha.
Kao posledica gubitka prihoda firme su počele da otpuštaju radnike, a podaci Poreske uprave Kosova govore da je više od 1.600 ljudi izgubilo posao tokom epidemije. Pretpostavlja se da je taj broj i veći jer veliki broj kompanija nije prijavio otpuštanja s obzirom da dobar deo radnika radi “na crno“.
Prema mišljenju naučnog saradnika u Institutu Rinvest, Pelumba Čolakua, pored otpuštanja, kosovska privreda suočila se sa bankrotima, nekvalitetnim zajmovima u bankarskom sektoru, prekidom lanaca snabdevanja i sve većim cenama.
Međutim, on kaže da bi dva meseca nakon proglašenja vanrednih mera i uvođenja ograničenja, prognoze trebalo uzeti sa zadrškom.
Čolaku smatra da ukoliko širenje koronavirusa bude pod kontrolom, vlada ima mogućnost da preduzme mere za obnavljanje ekonomije. Vlada će, kako navodi, morati da pripremi još jedan hitan paket ekonomskih mera ali i da od međunarodnih finansijskih institucija traži zajmove.
Čolaku veruje da bi najpre od Međunarodnog monetarnog fonda trebalo tražiti pomoć za hitan paket mera ekonomskog oporavka, dok su ostale finansijske institucije, kako kaže, male i nedovoljnih kapaciteta za brzu reakciju.
Međunarodne finansijske organizacije za ovu godinu su prognozirale smanjene obima kosovske ekonomije.
Prema podacima MMF-a, Kosovo će imati ekonomski pad od tri do pet odsto, što ukazuje na gubitak od 30.000 do 50.000 radnih mesta.
Svetska banka predviđa ekonomski pad Kosova od 4,5 odsto navodeći da bi u najgorem slučaju mogao da ide i do 11 procenata.
Kosovski ministar finansija Besnik Besljimi izneo je podatak da samo u jednom danu gubici kosovske privrede iznose šest miliona evra, dok privredne komore tvrde da su i veći.