Kosovska opozicija na raskrsnici


Tri opozicije partije, pokret Samoopredjeljenje, Alijansa za budućnost Kosova i Inicijativa za Kosovo mjesecima su suzavcem i drugim metodama spriječavali normalno funkcionisanje Skupštine, u znak protivljenja za briselski sporazum o formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom i demarkacije sa Crnom Gorom.

Sa posljednjih protesta je, pored zahtjeva za poništenje ovih sporazuma, zatražena ostavka Vlade Kosova i prijevremeni izbori. Jedan takav protest u nizu trebao je da se održi i prošle subote, ali je dan prije odložen.

Lider Alijanse za budućnost Kosova, Ramush Haradinaj, izjavio je da ova partija više nije spremna da se pridržava metoda pokreta Samoopredjeljenje, dok su predstavnici ovog pokreta takvu izjavu smatrali uvrijedom za opozicione poslanike.

Pored toga, sasvim iznenada je iz Alijanse Ramusha Haradinaja podnijela ostavku šefica parlamentarne grupe ove partije, Donika Kadaj Bujupi, inače jedna od najglasnijih poslanica opozicije.

Gljauk Konjufca, šef parlamentarne grupe Samoopredjeljenja, u razgovoru za RSE kaže da nakon šestomjesečnog zajedničkog djelovanja, ovaj pokret smatra da se opozicija sada nalazi pred raskrsnicom. Ovakva situacija može da se prevaziđe jednim testom kao što je formiranje zajedničke političke programske platforme za djelovanje za sljedeće izbore.

“Prva opcija je zajednički alternativni program koji je potreban kada ode ova vlada, kako je zamjeniti, ne samo kvantitativno, već i koje ćemo koncepte sprovoditi prve, druge i narednih godina vladavine. Druga opcija je zajednička lista. To su dvije stvari oko kojih nismo mogli da se složimo do sada i dva glavna razloga za odlaganje protesta”, kazao je Konjufca. On je dodao da se trenutno o tome vode razgovori, te naglasio da se ne odustaje od novih izbora.

Za kosovskog analitičara, Halilja Matoshija, ovo ipak predstavlja kraj ujedinjene opozicije. On je izrazio mišljenje i da je Ramush Haradinaj možda dobio ponudu od vladajuće koalicije a tokom najavljenih promjena unutar vlade.

Pored toga, dodaje Matoshija, najave da predsjednik Skupštine, Kadri Veseli, ima ozbiljnu ponudu za opoziciju, ne isključuje prijevremene izbore.

“I Hashim Thaçi, nakon izbora za predsjednika, i Veseli, počeli su otvoreno da govore o mogućnosti održavanja prijevremenih izbora. Za mene to znači da ukoliko Haradinaj postane dio Vlade Kosova, onda će se izbori odložiti do sljedećeg proljeća, a kako bi se istovremeno išlo i sa lokalnim izborima. Ako Haradinaj ne pristane da bude dio vlasti, onda se prijevremeni izbori mogu očekivati i ove jeseni”, kazao je Matoshi.

Iz Alijanse za budućnost Kosova, međutim, su saopštili da nema govora da će ova partija biti dio vlade Ise Mustafe, te su dodali da su jedino izbori izlazi ovoj situaciji, koje niko ne može da spriječi.

Analitičar Behlulj Beqaj, međutim, smatra da prijevremeni izbori neće pružiti nikakvo rješenje, već će oni proći u napetoj situaciji a zbog nepovjerenja koje postoji između partija koje su na vlasti i u opoziciji, ali i između samih koalicionih partnera.

“Sa ovim produbljenim nepoverenjem tokom predizborne kampanje situacija će semo postati još više napeta, eventualno će doći i do konflikta koji neće omogućiti održavanje ovog procesa kako treba. Ali, i ukoliko se održe izbori, upravo zbog nepoverenja će postojati osnovane sumnje da su izbori bili manipulisani, neregularni. Epilog svega može biti uglavnom ista konfiguracija odnosa između pozicije i opozicije”, zaključio je Beqaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.