U Prištini je održan sastanak makedonskog ministra ekonomije Valona Saracinija i kosovske ministrice za trgovinu Mimoze Kusari o trgovinskom sporu dvije zemlje, na kojem nije postignuto rješenje za spor koji traje nekoliko dana.
Ministrica trgovine i industrije u kosovskoj Vladi Mimoza Kusari-Lila saopćila je u nedjelju kako je službena Priština donijela odluku blokirati ulazak svih proizvoda iz Makedonije na Kosovo, a odluka je stupila na snagu u ponoć između nedjelje i ponedjeljka.
Makedonska Vlade je u nedjelju uvela naplaćivanje taksi građanima Kosova za ulazak u Makedoniju kojima je vlasnik svakog automobila obvezan platiti po pet eura za prelazak makedonske granice, svaki kamion i autobus po 10 eura, a svaki Kosovar po dva eura.
Takvu odluku Vlada Makedonije donijela je prije tri dana kao odgovor na embargo koji je službena Priština uvela na određene proizvode iz Makedonije, a pošto je prethodno Skoplje ograničilo uvoz pšenice s Kosova.
Već treću godinu uzastopno makedonska Vlada blokira brašno i pšenicu s Kosova, što je u suprotnosti sa sporazumom CEFTA-e.
Iako je bilo najavljeno da će takva odluka biti ukinuta 2. septembra, odluka je o pšenici još uvijek na snazi, dok je ukinuta za brašno.
Makedonski proizvodi
Odluka kosovske Vlade da od ponoći zabrani uvoz robe iz Makedonije naišla je na veliku podršku privrednika i građana Kosova.
Prodavnice na Kosovu pune su makedonskih proizvoda. Ali ako odluka Vlade Kosova o zabrani uvoza ostane na snazi, ubrzo će ovi proizvodi biti zamijenjeni domaćim i proizvodima iz drugih zemalja, izvijestio je Avni Ahmetaj, novinar Al Jazeere.
Safet Gerxhaliu, predsjednik Privredne komore Kosova, kaže da Makedonija čini opasan eksperiment na tržištu Kosova.
“Prvo, mi kao Privredna Komora Kosova podržavamo ovaj stav Vlade Kosova o blokadi ovog graničnog prijelaza sa Makedonijom, nije ovo stav koji smo mi htjeli ovo je prinuđeno od strane Makedonije i na ovakav način ovaj problem treba da se analizira sa nekoliko različitih dimenzija. Sa ekonomskog stajališta nama nije jasno kako može jedna država koja ima 300 milijuna vrijednosti robe u tržište Kosova da eksperimentira na ovakav način”, kazao je Gerxhaliu.
Onemogućen uvoz
Kosovska carina od nedjelje navečer onemogućava uvoz pojedinih prehrambenih proizvoda iz Makedonije. Kosovski proizvođači podržavaju Vladine mjere.
Agim Shahini iz Alijanse kosovskih biznismena je rekao: “Od 2010. do šestog mjeseca ove godine mi smo uvezli robu iz Makedonije u vrijednosti od 1.052 milijarde eura, dok smo izvezli 73 miliona eura. Tržišni deficit je 93 posto u korist makedonske ekonomije i samo sedam posto u korist Kosova. Za Makedoniju to nije dovoljno i donijela je zakone koji su bili barijera za kosovske izvoznike”.
Novinarka Al Jazeere Milka Smilevska je izvijestila da se makedonski privrednici nadaju brzom prevazilaženju krize, jer će teško naći nova tržišta, gdje bi prodavali proizvode koje su dosad izvozili na Kosovo.
Aleksandar Ivanovski, vlasnik kompanije Bonum, koja 20 posto proizvoda izvozi na Kosovo, kazao je da trpi velike štete. Nisu spremni da za kratko vrijeme nađu novo tržište.
“Mi izvozimo blizu milion eura robe na kosovskom tržištu. Granica je zatvorena i sada ne znamo do kada će ovo trajati. Roba nam je spremna za kosovske kupce i ne znamo kakvo rješenje naći u ovom momentu”, rekao je Ivanovski.
Makedonija godišnje na Kosovo izveze robu u vrijednosti od 300 miliona eura, dok kosovski proizvođači u Makedoniju izvoze od 20 do 30 miliona eura.
I pored velikog tržišnog disbalansa, makedonska Vlada već treću godinu zaredom uslovljava izvoz žita i brašna sa Kosova na makedonsko tržište.