On je, kako je na svom Fejsbuk profilu saopštio ministar spoljnih poslova, Hashim Thaçi, uputio pismo “snažne podrške” Kosovu za učlanjenje u UNESCO, navevši i niz drugih razloga zbog kojih bi Kosovo trebalo da bude član ove UN-ove organizacije.
“Usred zemlje čije je stanovništvo 90% muslimansko, izgrađena je velika katolička katedrala – u centru glavnog grada radi sjećanja na Majku Terezu, koja se zavjetovala kao časna sestra u katoličkoj crkvi na Kosovu. Jedan od glavnih spomenika na kapiji Vlade je nedavni memorijalni kamen za Jevreje nestale u holokaustu. Zemlja je takođe izabrala prvu ženu predsjednicu na Balkanu. Tako da možete da vidite mnoge znakove volje da se obezbjedi ravnopravnost za sve,” naveo je dalje Sjamsudin u pismu.
Sjamsudin je istakao i da je Kosovo imalo veoma bolnu nedavnu prošlost, da je žrtva etničkog čišćenja srpskog diktatora Slobodana Miloševića, ali i da je priznato od strane 111 zemalja članica UNESCO-a.
“To je miran kutak Balkana i jako je bezbjedan. Lideri zemlje propovedaju međuvjersku toleranciju i zaista su Ujedinjene nacije u skorije vrijeme mnogo puta primetile da su nastojanja kosovske vlade za promovisanje međuvjerske tolerancije za čestitanje,” dodao je on dalje u svom pismu.
Ovaj lider indonežanskih muslimana je dodao i da njegova zemlja još uvijek nije priznala Kosovo, ali i da misli da kosovski zahtjev za članstvo nema ništa sa priznavanjem na bilateralnoj osnovi, te bi i članstvo Kosova u UNESCO trebalo da bude podržano, jer nema razloga da ova mala zemlja bude izolovana.
“Dakle, kao neko ko je svjedočio o napretku Kosova kroz godine i kao prijatelj Kosova, Srbije i cjelokupnog Balkana, nadam se da će Vaša zemlja podržati pokušaj članstva Kosova u svjetsku organizaciju nauke, kulture i sporta,” zaključio je Sjamsudin.