Kosovo u 2016. nastavlja borbu protiv ekstremizma


To je nateralo Skupštinu da usvoji zakon koji zabranjuje odlazak Kosovara na strana ratišta, a koji predviđa kazne od pet do 15 godina zatvora.

Na osnovu podataka Vlade Kosova, ali i civilnog društva, u periodu od 2012. do 2015., oko 300 Albanaca sa Kosova su se pridružili terorističkim organizacijama kao što su Islamska država i Al Nusra. Vjeruje se da je oko 50 njih ubijeno. 

Policija vjeruje da se trenutno oko 80 osoba bori u Siriji ili Iraku.

Istražni organi vode istragu protiv više od 110 lica koji su pod sumnjom da su povezani sa terorizmom.

Državno tužilaštvo je saopštilo da se zbog terorizma 31 osoba nalazi u pritvoru, 21 je u kućnom pritvoru. Kaznene mjere su izrečene i protiv 37 lica, dok je njih 22 pušteno iz pritvora.

Predsjednica Kosova, Atifete Jahjaga, bila je odlučna u tome da institucije neće dozvoliti da Kosovo postane utočište ekstremista.

U svom godišnjem govoru ona je napomenula da kosovske institucije nastavljaju da budu oprezne prema ovom izazovu, dodajući da je brz institucionalan odgovor ovoj prijetnji donio rezultat u drastičnom padu Kosovara koji su otišli na strana ratišta.

Kosovo je inače dobitnik Globalnog fonda za angažovanje zajednice i obnove sa sjedištem u Ženevi, čiji je cilj pomoć državama da tretiraju ekstremizam i radikalizam. To znači da će Kosovo imati pristup fondu od 25 miliona dolara za spriječavanje ovog fenomena.

Pored zakona koji zabranjuje učešće Kosovara na stranim ratištima, postoji i Nacionalna strategija za sprečavanje nasilnog ekstremizma i radikalizma koji dovode do terorizma.

U Ministarstvu unutrašnjih poslova kažu da su od usvajanja ove strategije poduzete značajne aktivnosti.

Shqipe Mjekiqi, savjetnica ministra, kaže da se Policija Kosova bavila spriječavanjem ovog fenomena i prije stupanja strategije na snagu.

„Policija je obavila brojne razgovore sa predstavnicima Islamske zajednice koji su obećali da će tokom godine obaviti razna predavanja na ovu temu. Čelnici Islamske zajednice i jesu držali predavanja o tradicionalnom islamu“, kazala je ona.

Pomoć Islamske zajednice Kosova

Iz Islamske zajednice potvrđuju da daju svoj doprinos u borbi protiv ovog fenomena.

Navode da na Kosovu djeluju mnoge obavještajne službe koje utiču na ispiranje mozga kod omladine kako bi se natjerala da učestvuje u sukobima u Siriji. Glavni imam Kosova, Sabri Bajgora, kazao je prethodno za RSE da Islamska zajednica Kosova (IZK) drži pod kontrolu svoje imame. “IZK ima jasnu poziciju – svako ko ugrozi integritet i bezbjednost Kosova, nezavisno od toga da li je imam ili ne, protiv njega treba da se poduzmu odgovarajuće mjere”, navodi on.

Portparol Islamske zajednice, Ahmet Sadriu, kazao je za RSE da mora da postoji dobra koordinacija Islamske zajednice sa Vladom, i svim ostalim relevantnim instutucijama kako bi se postigao uspeh.

„Ne bih rekao da smo zadovoljni sa dosadašnjim rezultatima, ali istina je da je ovaj fenomen bio mnogo prisutniji pre godinu dana. Pad je primetan zahvaljujući angažovanju Islamske zajednice“, smatra Sadriu.

Skender Perteši iz Kosovskog centra za bezbjednosne studije kaže da Kosovo može da posluži kao dobar primjer kako je pristupilo borbi protiv ekstremizma i nasilnog radikalizma.

„Civilno društvo, vlada i mediji igrali su veoma važnu ulogu u osvješćivanju građana oko toga da oni ljudi koji učestvuju u ratovima u Siriji i Iraku više štete muslimanskoj zajednici u tim zemljama, nego što mogu da im pomognu“, kazao je Perteshi.

U najnovijem barometru o bezbjednosti na Kosovu Centra za bezbjednosne studije, navodi se da većina intervjuisanih građana kao glavnu pretnju bezbjednosti vide Islamsku državu.

Nestabilna politika, korupcija, uništenje društvenih vrijednosti, kriza identiteta, slaba ekonomija, siromaštvo, uništeni obrazovni sistem, izolacija gradjana i dr. neki su od razloga koji su natjerali pojedince na taj put, rekli su u Centru za bezbjednosne studije u Prištini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.