Kosovo van svoje teritorije ima više od 180 posjeda društvenih preduzeća, od kojih je 110 na teritoriji Srbije.
Na osnovu važeći zakona, tom imovinom upravlja kosovska Agencija za privatizaciju, a zemlja u kojoj se nalazi ta imovina nema pravo da je prisvoji, kažu zvaničnici Vlade Kosova i stručnjaci za ta pitanja.
Kosovska Agencija za privatizaciju, međutim, do sada nije mogla da upravlja kosovskom imovinom u Srbiji, zato što je ne priznaje Beograd.
Direktor savjeta ove agencije, Petrit Gashi, izjavio je prethodno za Radio Slobodna Evropa da se kosovska imovina uglavnom nalazi u Vojvodini, a da je na teritoriji Srbije još 11 posjeda kombinata Trepče.
Zamjenik kosovskog premijera, Ramiz Kelmendi, kaže da Kosovo nema nikakvu državnu imovinu u Srbiji ili u drugim zemljama na tlu bivše Jugoslavije.
I Srbija kao i ostale zemlje imaju pravo da registruju državnu imovinu kao svoju, navodi Kelmendi.
S druge strane, Srbija ne može da registruje kao svoju imovinu društvenih preduzeća jer je to pitanje regulisano odlukom UN administracije na Kosovu, u vrijeme kada je ova misija upravljala Kosovom.
“Kosovo je uvijek bilo posljednja instanca, bilo je Autonomna pokrajina. Dok su i Republika, Federacija, Vojska i mnoge druge agencije imale imovinu na Kosovu. Kosovo, međutim, nije imalo državnu imovinu van svoje teritorije”, kaže Kelmendi.
Mejdi Bekteshi, profesor Ekonomske analize prava na Univerzitetu u Prištini, istakao je da se imovina društvenih preduzeća ne može prenijeti u vlasništvo Srbije.
On vjeruje i da je jedan broj te imovine privatizovan ili dat na korišćenje.
“Najveći dio kosovskih preduzeća u Srbiji je privatizovan, ali je i jedan broj srpskih preduzeća, formiranjem Agencije za privatizaciju, ili privatizovan ili je u pripremnoj fazi za privatizaciju”, kaže Bekteshi.
On dodaje da je rješavanje pitanja imovine između Kosova i Srbije komplikovanije.
Bekteši dodaje da to nije imovinski ili ekonomski, već politički problem koji se jedino može rješiti sukcesijom.
“To je međutim između Kosova i Srbije nemoguće, sve dok se ne približe stavovi i ne desi uzajamno priznavanje. Ovo će možda biti posljednji čin koji će se preduzeti nekoliko mjeseci prije priznanja Kosova”, istakao je Bektashi.
Vlada Kosova je inače prošle nedjelje donijela odluku da Republika Kosovo postane vlasnik nepokretne imovine koja je registrovana pod imenom SFRJ, odnosno Republike Jugoslavije, te Srbije i Autonomne pokrajine Kosova.
U odluci od 1. marta navodi se da tu spadaju državna, administrativna, vojna te imovina društveno-političkih organizacija. Kosovskoj katastarskoj agenciji naloženo je da odmah izvrši registraciju tih imovinskih prava.
Vlada Srbije je kasnije proglasila tu odluku ništavnom.