Glasale su 142 članice, za je glasalo 92, protiv je bilo 50, a uzdržanih je bilo 29. Za dvotrećinsku većinu je bilo neophodno 95 glasova, pa su za usvajanje prijedloga nedostajala tri glasa.
Za pristupanje Kosova UNESCO-u između ostalih glasali su Belgija, Francuska, Kanada, Bugarska i Belize, Irska, Island, Italija, Litvanija, Malezija, Pakistan, Panama, Norveška, Novi Zeland, Portugal, Češka, Velika Britanija, Slovenija, Švedska, Švajcarska, Čad, Tajland, Turska, Avganistan, Albanija, Njemačka, Andora…
Među zemljama koje nisu podržale prijem Kosova su Brazil, Kina, Španija, Rusija, Indija, Kazahstan, Bjelorusija, Palestina, Sjeverna Koreja, Slovačka, Urugvaj, Venecuela, Bahrein, Indonezija…
Uzdržani su, između ostalih, bili Bosna i Hercegovina, Kolumbija, Grčka, Nigerija, Peru, Poljska, Rumunija, Singapur, Trinidad i Tobago, Tunis i Zambija.
Prijedlog za prijem Kosova je prethodno obrazložen da nije u pitanju glasanje za priznanje Kosova kao države ili za ulazak u UN, već zahtjev da se “građanima Kosova omogući pristup kulturnim vrijednostima i obrazovanju”, kao i da se “na kraju podrži misija UNESCO-a”.
Odbijen zahtjev Srbije za odlaganje prijema
13:15 – Glasanju je pristupilo 170 država. Protiv prijedloga Srbije bilo je 89 zemalja, za 59, 22 članice UNESCO-a su bile uzdržane‚ a 16 nije prisustvovalo glasanju.
Prijedlog za odlaganje podržali su Rusija, Brazil, Indonezija, Kina, Rumunija, Grčka. Protiv Francuska, Britanija, Hrvatska, Slovenija, Makedonija. BiH uzdržana.
Bahami su u posljednjem trenutku tražili da promjene glas iz “za” u “protiv”, ali im nije omogućeno. Ovaj potez Bahama izazvao je smijeh u sali.
Oko 11.30 počinje sjednica Generalne konferencije UNESCO-a na kojoj će se raspravljati o prijemu Kosova. Na početku sjednice obratio se ambasador Srbije pri Unesko zatraživši odlaganje glasanja.
Glasanju je prethodila žučna rasprava. Za odlaganje bile su Kina, Rusija, Kuba, Argentina, a odlgaganju su se usprotivile SAD, koje nemaju pravo glasa, ali imaju pravo obraćanja, Njemačka i Velika Britanija.
Predstavnik Velike Britanije je na sjednici rekao da se nikad nije desilo da bude odbijena zemlja koju je predložio Izvršni savjet, da je Kosovo članica MMF i Svjetske banke i da ovaj zahtjev nema nikakve veze sa dijalogom Beograda i Prištine i sa procesom evropskih integracija dvije strane.
Vlada Kosova i njeni partneri računaju da imaju 92 glasa za prijem Kosova u Unesko i ocjenjuju da je teško postići dvotrećinsku većinu od 195 država članica.