Kosovske institucije još uvijek su daleko od spremnosti da na sebe preuzmu nadležnosti EULEX-a u sektoru pravosuđa i vladavine prava, saglasni su zvaničnici na Kosovu i u Srbiji.
“Još uvijek postoji potreba za EULEX-om iz niza razloga, bez obzira na činjenicu da mi možda djelimično nismo baš zadovoljni njihovim radom,” kaže za SETimes Basri Musmurati, sekretar Demokratske stranke kosovskog premijera Hashima Thaçija.
U pitanju je rezolucija koju je 25. jula donio kosovski parlament, u kojoj se od vlade traži da do septembra pripremi plan za preuzimanje nadležnosti te misije. Trenutno EULEX ima mandat za rad do juna 2014.
Ta rezolucija izazvala je kontroverze u skupštini.
Demokratska liga Kosova (LDK), najveća opoziciona stranka u skupštini od 120 članova, bojkotovala je raspravu i glasanje.
“Kosovsko pravosuđe još uvijek nije u stanju raditi na predmetima teških zločina. Mi u LDK-u ne vjerujemo da bi EULEX trebao beskrajno ostati ovdje, ali u ovom trenutku on ne bi trebao odlaziti sve dok se ne izgrade operativni kapaciteti kosovskih institucija,” kaže za SETimes parlamentarka iz redova LDK Teuta Sahatqija.
Ismet Beqiri, generalni sekretar LDK, izjavio je za dnevnik Kosova Sot da svi žele nezavisnost od uticaja međunarodnih institucija, ali da to znači da institucije zemlje trebaju postati profesionalno sposobne. “One ne bi trebale biti pod uticajem interesnih grupa ili kriminalnih grupa,” kaže Beqiri.
Srbijanski zvaničnici su saglasni s tim.
EULEX je od presudne važnosti za odnose između Kosova i Srbije, izjavio je za SETimes Milovan Drecun, predsjednik parlamentarnog odbora Srbije za Kosovo.
“Mandat EULEX-a neophodan je za sprovedbu briselskog sporazuma, posebno u oblasti pravosuđa,” kaže Drecun.
Načelnik Gračanice Bojan Stojanović, visoki zvaničnik srpske Liberalne stranke, izjavio je da je situacija na Kosovu još uvijek krhka, a da EULEX obezbjeđuje sigurnost za sve, posebno za srpsku zajednicu.
“Oni koji o ovome odlučuju vjerujem da će preuzeti odgovornost za sve posljedice do kojih bi mogao dovesti odlazak EULEX-a s Kosova,” kaže Stojanović.
Shpend Kurasani, stručnjak za međunarodne odnose i sigurnosnu politiku pri institutu KIPRED, izjavio je da rasprava u skupštini, kao i naknadno donesena rezolucija, imaju lične implikacije po neke političare.
Vlada i neki parlamentarci poveli su debatu samo kao opravdanje za veterane rata i njihove porodice. Zato to nije bila strateška debata protiv misije EULEX-a, nego zato što je ta misija direktno napala neke zvaničnike i parlamentarce hapšenjem određenih ljudi, posebno onih optuženih za teški kriminal i ratne zločine,” izjavio je Kurasani.
Kosovski ministar pravde Hajredin Kuqi izjavio je da prije odlaska EULEX-a institucije za vladavinu prava moraju biti samodostatne kako bi sprovodile i podržavale propise.