Na Nacionalim savijetom za borbu protiv korupcije predstavnici vlade kao najveći napredak, naveli su formirano Specijalno tužilaštvo, uređenje pravnog okvira i povećan broj procesuiranih slučajeva.
Unapređnje je, kako su zaključili, potrebno u procesuiranju ovih slučajeva i konfiskaciji nelegalno stečene imovine. Na Savijetu su upućene kritike EU na račun podrške Kosovu, a iz EU su rekli da je potrebno više konkretnih rezultata.
Sjednicom Nacionalnog saveta za borbu protiv korupcije predsjedavao je predsjednik Kosova Hashim Thaçi, koji je istakao da je Kosovo postiglo napredak u borbi protiv korupciji, imajući u vidu poboljšanje pravnog okvira i zajedničko djelovanje svih nadležnih institucija.
Thaçi je naglasio da je Kosovo na polju borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije učinilo mnogo više od zemalja u region, dodajući da po tom pitanju EU nije u potpunosti pravična.
“Svako dalje uslovaljavanje liberalizacijom viza, oštetiće kredibilitet EU na Kosovu. Možda EU nije stalo za kredibilnost na Kosovu ali ovakav pristup neće proći bez negativnih posljedica”, rekao je predsjednik Kosova Hashim Thaçi.
Sličan stav izneo je i premijer Kosova Isa Mustafa.
“Posljednji međunarodni izvještaj ima dva suprotna lica. Jedno je da je Kosovo u dobrom stanju, zapravo bolje nego neke zemlje EU i ostalih zemalja u regionu što se tiče posvećenosti u borbi protiv korupcije i drugo da građani vide korupciju kao najveći problem i da ne činimo dovoljno da se borimo protiv nje”, kazao je premijer Kosova Isa Mustafa.
Odgovarajući na kritike, šef političke sekcije EU na Kosovu Tomas Njoki poručio je da je korupcija na Kosovu i dalje ozbiljan problem.
“Kosovo treba da pojača ovu borbu i postigne još više konkretnih rezultata. Ovo je povezano sa procesom liberalizacije viza. To je pitanje koje je postojalo od ranije- nije postavljeno nedavno. Treba da se uspostavi prostor gde mogu da se vide rezultati. Ovo je jedno od pitanje koje će pratiti Kosovo tokom cijelog evropskog puta. U izvještaju je naglašena otreba za političkom voljom da bi se ovo izvršilo”, naglasio je Tomas Njoki, iz kancelarije EU na Kosovu.
Riječi podrške Kosovu uputio je ambasador SAD-a Greg Delavi.
“Vidjeli smo da je veći broj visokih zvaničnika uhapšeno, vidjeli smo velika hapšenja, napredak u sprovođenju elektronskih javnih nabavki, adaptiranje procesa zapošljavanja kojim će se regulisati odabir i imenovanje visokih zvaničnika na Kosovu. Takođe, vidjeli smo transparentnija pravila u carisnkoj službi”, izjavio je ambasador na Kosovu Greg Delavi.
Za razliku od 2015. kada nije procesuiran ni jedan slučaj povezan sa korupcijom, u ovoj godini u 7 Osnovnih sudova bilo ih je 383, a Sudski savijet i Tužilaštvo i dalje rade na unapređenju sistema, rečeno je na sjednici Nacionalnog savijeta.
„Pravosuđe ima nedostatke, kao što su odugovlačenje slučajeva i nedostatak stručnostih lica ali kako bismo bolje tretirali ova pitanja, Sudski savijet je ove godine usvojio niz uredbi, čije sprovođenje ima za cilj povećanje kapaciteta u sudovima“ kazao je predsjednik Sudskog savijeta Kosova Nexhat Idixhi.
“U cilju efikasne borbe protiv korupcije formirano je Specijalno tužilaštvo Republike Kosovau okviru Osnovnog tužilaštva. Donešen je i strateški plan djelovanja za podizanje efikasnosti tužilačkog sistema u borbi protiv korupcije”, naveo je Aleksandar Lumezi državni tužilac.
Kao još jedan doprinos borbi protiv korupcije, ministarka pravde Durata Hoxha je istakala da je u saradnji sa međunarodnim partnerima počelo sastavljanje nacrta dokumenta koji se odnosi na suspendovanje visokih javnih funkcionera koji su optuženi ili kažnjeni za ovo krivično djelo.