Portparol policije Kosova, Baki Kelani za radio Slobodna Evropa kaže da je tokom prvih šest mjeseci ove godine, policija otvorila preko 500 slučajeva za nelegalno posjedovanje oružja.
“Za držanje, kontrolu i posjedovanje ilegalnog oružja, policija je otvorila oko 587 slučajeva samo za ovih šest mjeseci. S obzirom da je nasa država bila u ratu, i dalje se smatra da ima mnogo oružja u rukama građana i zbog toga mi imamo strateške planove, dugotrajne i konkretne kako da tu brojku smanjimo i svedemo na najniži nivo”, kaže Kelani.
Prema Kelaniju, tokom ljetnjih mjeseci na različitim veseljima građani koriste vatreno oružje sa obrazloženjem “kao da slave”. Policija Kosova je pokrenula i kampanju u pod sloganom “Slavi srcem a ne oružjem”.
Nuredin Ibishi ekspert za bezbjedonosna pitanja u izjavi za radio Slobodna Evropa kaže da na veliki broj nelegalnog oružja na Kosovu utiču mnogi faktri. Prema njemu, jedno od opravdanja jeste i tradicije Albanaca.
Ibishi napominje da oduzimanje nelegalnih oružja može da se reguliše preko suda, tako što će sud legalizovati to oružje i imati kontrolu nad njim.
“Slučaj Kosova je poseban slučaj, trebamo imati u obzir da je Kosovo prošlo kroz razne vidove diskriminacije, to je sve uticalo da se Albanci samoorganizuju i tako ilegalno dođu u posjed oružja”, kaže Ibishi.
Sociolog, profesor Fadil Maloku je rekao da i nakon 15 godina od rata na Kosovu, institucije nisu dovoljne radile na podizanju svijesti kod naroda za rizik koji može da donese vatreno oružje.
Prema riječima portparola policije Kosova, tokom prvih šest mjeseci ove godine evidentirano je 10 slučajeva ubistava vatrenim oružjem.
U međuvremenu, 66 slučajeva su evidentirana kao pokušaj ubistva. Većina njih su se desila vatrenim oružjem.