Kosovo mora naprijed, nikako u blokadu


Thaçi je gostujući na RTV21 rekao da ne vidi razlog da se u razrješenje ovog problema uključuje predsjednica Atifete Jahjaga. “Kosovo nije u krizi. Kosovo nije blokirano. Postoji tehnička prepreka zbog koje Skupština ne funkcioniše, ali ta prepreka će biti prevaziđena”, rekao je Thaçi i istakao da ipak nije dobro to što opozicija najavljuje da će bojkotovati rad skupštine.

Domaći mediji i analitičari smatraju da se kriza kosovskog parlamenta zbog blokade opozicije produbljuje. Opozicija, naime, traži da premijer Isa Mustafa povuče potpis sa četiri sporazuma koja su Beograd i Priština postigli krajem avgusta u Briselu, među kojima je i sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO).

Opozicija još zahtjeva da vlast povuče potpis sa sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom, a analitičari upozoravaju da je došlo do trenutka kada bi se mogla očekivati destabilizacija Kosova.

Premijer Mustafa je opoziciji poručio da ne prihvata uslove i da potpis sa Briselskih sporazuma neće biti povučen, a poruku opozociji poslao je i američki ambasador u Prištini Greb Delavie, rekavši da SAD podržavaju dokumente potpisane u Briselu, uključujući i sprazum o formiranju ZSO.

Istovremeno, opozicioni pokret Samoopredjelenje, Alijansa za budućnost Kosova i Inicijativa za Kosovo skupile su, kako se tvrdi, 150 hiljada potpisa građana koji podržavaju zahtjeve opozicje.

Osvrnuvši se na spekulacije da će se vladajućoj koaliciji pridružiti Alijansa za budućnost Kosova Ramusha Haradinaja, Thaçi je rekao da “proširivanja koalicije neće biti, te da će izbori biti održani juna 2018.”

“Zato, pustite da ispoštujemo koaliciju, da radimo na jačanju naše zemlje i da zajedno idemo naprijed”, rekao je Thaçi.

Najnovija dešava podstakla su ponovo spekulacije da bi Haradinajeva AAK mogla da postane dio vladajuće koalicije. Prema nekim politickim kalkulacijama, Haradinaj bi mogao da dobije funkciju koju sada ima lider PDK Hashim Thaçi, a Thaçi bi u tom slučaju bio biran za predsjednika Kosova.

Pozivajući se na svoje izvore, dnevnik Zëri navodi da u trenutku kada Hashim Thaçi bude izabran za predsjednika Kosova (aprila naredne godine), postoje realne šanse da Haradinaj dobije funkciju prvog zamjenika premijera i ministra inostranih poslova a njegova partija bi dobila jos nekoliko ministartsva u kosovskoj vladi. “Ako se postigne saglasnost da Haradinaj uđe u vladu, a mogućnosti su velike, onda će mnogo lakše da bude sa procesom ZSO ali i sa ostalim “vrućim temama” koje nas čekaju “, rekao je neimenovani izvor Zëriju.

Upitan ko treba da preuzme ulogu onoga koji će izvesti zemlju iz ove situacije, pošto opozicija nema namjeru da odustane, Thaçi je rekao da je to uloga građna.

“To je uloga građana ove zemlje koji su izrazili svoju volju na izborima. Ne treba se sada busati u grudi ili pokušavati na silu zaobići ili prekršiti volju birača koji su izabrali svoje legitimne predstavnike”, naveo je ministar inostranih poslova Kosova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.