„Ujedinjeno Kraljevstvo je prijatelj i strateški partner Kosova. Danas smo preduzeli još jedan korak koji dodatno obogaćuje već ionako dobru saradnju između naše dve zemlje“, rekao je kosovski ministar unutrašnjih poslova Skender Hyseni u Prištini nakon potpisivanja sporazuma sa britanskom Nacionalnom kriminalističkom agencijom (NCA).
Prema strategiji usvojenoj 24. februara, zemlje će sarađivati u borbi protiv trgovine narkoticima i ljudima, ilegalne migracije, pranja novca, korupcije, sajber kriminala i drugih transnacionalnih prijetnji.
Prema britanskoj ambasadi u Prištini, memorandum o razumevanju „pomoći će razmenu praktičnih i taktičkih informacija ili obaveštajnih podataka vezanih za teška krivična dela i pružiti dobru osnovu za razvoj još bliskijih odnosa između NCA i kosovskih agencija za sprovođenje zakona“.
Sporazumom se takođe izlažu planovi za obuku i snabdijevanje.
Kosovo je rješeno da bude „apsolutno agresivno“ u borbi protiv transnacionalnog organizovanog kriminala i pranja novca, kaže Hyseni.
„Naš cilj je da svijetu pošaljemo jasnu poruku da je Kosovo rješeno da stvara vrlo bezbjednu klimu za strane investicije i da ojača privatni sektor, koji vidimo kao dugoročno rješenje socioekonomskih problema sa kojima se naša zemlja suočava“, navodi ministar.
Stiv Benet, šef NCA za Evropu, kaže da se u sporazumu upozoravaju „svi kriminalci u regionu da su Britanija i Kosovo ujedinjeni u tome da ih podrivaju kada god imaju priliku za to“.
„Kosovo je nova zemlja, a NCA je nova organizacija“, dodaje Benet. „To znači da ćemo biti sveži i dinamični u našem pristupu zajedničkoj borbi protiv kriminala.“
U memorandumu se ističe da svaki vid kriminala ugrožava međunarodni mir, vladavinu zakona, bezbjednost, stabilnost i teritorijalni integritet.
Abit Hoxha iz prištinskog Centra za bezbjednosne studije kaže da je sporazum „dobar način za početak rješavanja pitanja organizovanog kriminala na Kosovu“.
Međutim, potrebne su i druge promene kako bi se unapredila efektivnost policije i tužilaca u borbi protiv regionalnog i međunarodnog kriminala, kaže Fisnik Korenica iz Grupe za pravne i političke studije u Prištini.
„Jedna suštinska reforma je uvođenje mehanizama procjene učinka koji će upozoravati kada god određena policijska ili tužilačka kancelarija ne ispunjava očekivane ciljeve“, kaže Korenica za SETimes.
„Velika većina neuspjeha u rješavanju svih vrsta kriminala u regionu rezultat je nemara i korupcije u samim institucijama za borbu protiv kriminala. Dakle, hvatanje u koštac sa tim fenomenom uz efektivniji reformski program od ključnog je značaja u narednim godinama“, dodaje Korenica.
Seb Bytiqi iz Instituta za balkansku politiku izneo je još jedan prijedlog za jačanje bezbjednosti Kosova.
„Vlade ne treba da zatvaraju oči pred ekstremističkim grupama … umjesto toga treba da procesuiraju slučajeve govora mržnje koji pomažu ekstremizam“, rekao je on.