Kosovo i ovu godinu završava bez značajnog poboljšanja u socijalnim, obrazovnim, ekonomskim i zdravstvenim aspektima, kao i bez uvođenja vizne liberalizacije i bez novih priznanja nezavisnosti Kosova, piše Zeri.
Ne uvođenje vizne liberalizacije za građane Kosova, ne učlanjenje u Interpol i loši rezultati PISA testiranja, samo su neki od propusta s kojima se Kosovo suočilo u 2019.
Kako piše prištinski list, građani su 6. oktobra glasali za promene, kažnjavajući prethodnu vladu i doneli pobedu opoziciji, ali dve stranke koje su počele pregovore nakon izbora, Samoopredeljenje i DSK, još nisu postigle konačni dogovor.
Odlazeću godinu obeležila je i loša diplomatija, koja nije uspela da donese novo priznanje nezavisnosti Kosova. Kao rezultat tih neuspeha, opozicione stranke tokom šestog zasedanja parlamenta, DSK i Samoopredeljenje, više puta su upozoravale na pad vlade.
Ali kraj vlade označio je sam premijer Ramuš Haradinaj, koji je u julu podneo ostavku bez ikakve najave. Njegova odluka usledila je nakon poziva za saslušanje koji je dobio od Specijalnog suda.
Kao rezultat toga, početkom oktobra Kosovo je izašlo na vanredne izbore, iz kojih je Samoopredeljenje izašlo kao pobednička stranka.
Odmah nakon izbora, ta stranka je počela pregovore o postizanju sporazuma o koaliciji sa DSK. Ali još nema dogovora, uprkos činjenici da je poslanik Samoopredeljenja Glauk Konjufca već izabran za predsednika Skupštine Kosova, piše list Zeri.