Šefica za vanredne situacije u kancelariji Svetske zdravstvene organizacije u Prištini Isme Humoli, izjavila je za KTV da će prvi kontingent pomoći na Kosovo stići danas i da sadrži osnovnu zaštitnu opremu koju je UNICEF donirao na zahtev Ministarstva zdravlja.
Pre nekoliko dana, Svetska banka i Svetska zdravstvena organizacija odlučili su da pomognu zdravstvu na Kosovu donacijom od 15 miliona evra.
“Pošiljka je mnogo veća nego što je Ministarstvo zdravlja zatražilo. Prema našim informacijama očekujemo da će kontigent pomoći stići danas”, rekla je Humoli.
Ona je navela da je tokom dana održan sastanak sa ministrom zdravlja Arbenom Vitijom kako bi se potrebe utvrdile prema prioritetima.
“Lista prioriteta sadrži ličnu zaštitnu opremu za zdravstvene radnike i za sve one kojima je potrebna”, rekla je Humoli.
Prema njenim rečima, UNDP je policiji već predao deo zaštitne opreme, dok je prioritet opremanje sa respiratorima. Ona je rekla da se preko kanala UN-a razmatra mogućnost nabavke respiratora.
“Ali imajte na umu situaciju, jer imamo posla sa patogenom koji nas stalno iznenađuje”, dodala je ona.
Humoli je pohvalila rad i pripreme za borbu protiv koronavirusa. Takođe je pohvalila zaposlene na Klinici za infektivne bolesti koji su na visini zadatka u pogledu higijene i profesionalizma.
Ona je navela da su ova klinika i osoblje dobili vrlo visoku ocenu Svetske zdravstvene organizacije.
“Infektivna klinika je visoko ocenjena, ima dobro obučeno osoblje, koje je hospitalizovalo i izlečilo osobe za raznim oboljenjima. Ista ocena važi za pomoćno osoblje. Infektivna klinika je visoko ocenjena”, rekla je Humoli.
Ona je rekla je da je fond od 15 miliona dolara namenjen celom zdravstvenom sistemu, od primarnog do tercijarnog.
“Sve se to odnosi na poboljšanje usluga”, dodala je ona.
Humoli je takođe govorila o dva leka, za koja je rečeno da ako se uzimaju zajedno deluju u borbi protiv koronavirusa. To su hidroksihlorokvin i azitromicin, koje je Ministarstvo zdravlja već obezbedilo.
“Hlorokvin je lek koji se godinama koristio protiv malarije, međutim već dve decenije se ne koristi jer nije bio efikasan. Što se tiče azitromicina, on je pokazao veliki uspeh u lečenju teških infekcija bakterijskog porekla. Nijedan od njih nema specifično delovanje na koronavirus. Azitromicin se može primeniti u teškim stanjima pluća”, rekla je ona.