Građani na Kosovu vide korupciju kao jedan od najvećih problema, što je slučaj i sa jednim od tri stanovnika Evrope i centralne Azije koji smatraju korupciju jednim od najvećih izazova za njihove zemlje, pokazalo je danas istraživanje organizacije Transparensi Internešenel.
Kako prenosi AP, među zemljama u kojima je korupcija najveći problem su i Slovenija, Moldavija i Ukrajina.
U Moldaviji 76 odsto građana smatra da su im političari korumpirani, dok u Ukrajini to misli 64 odsto.
Takođe, 86 odsto Ukrajinaca misli da je njihova vlada loša u borbi protiv korupcije, a u Moldaviji to smatra 84 odsto stanovništva.
Španci, njih 66 odsto vidi korupciju kao jedan od najvećih problema zemlje, za razliku od Nemaca gdje samo dva odsto ima to mišljenje.
Inače, 30 odsto ispitanika smatra da korupcija prolazi nekažnjeno, jer se ljudi boje poslijedica ukoliko je prijave, 14 odsto smatra da je previše teško da se korupcija dokaže, dok 12 odsto kaže da ne prijavljuje korupciju, jer vjeruje da se ništa neće biti preduzeto po tom pitanju.
Istraživanje je pokazalo da je samo jedna od pet osoba prijavi mito, a da dve od pet koje prijave trpe neku vrstu poslijedica.
Podmićivanja je najviše u Rumuniji, gde je 29 odsto stanovnika prijavilo da su davali mito, a poslije njih idu Litvanci sa 24 odsto i Mađari sa 22 odsto.
U Tadžikistanu, polovina ispitanika je prijavila mito, dok je u Moldaviji to uradilo 42 odsto, u Ukrajini, Azerbejdžanu i Kirgistanu 38 odsto, a u Rusiji 34 procenta.
Transparensi internešenel je navela i da sve više Evropljana podržava nacionalističke pokrete jer vjeruje da demokratske ustanove nisu uspijele da ispune obećanja o jednakim prilikama za sve.
“Vlade ne čine dovoljno da se izbore sa korupcijom, jer pojedinci na vrhu imaju koristi od toga”, rekao je direktor te organizacije Hose Ugaz.
U istraživanju je učestvovalo 60.000 osoba iz 42 zemlje Evrope i centralne Azije.