Često se desi da spakujemo na brzinu dva-tri lijeka, a onda se ispostavi da smo nešto zaboravili. Kako vam se to ne bi desilo i ove godine, pripremili smo za vas spisa
Pogledajte spisak lijekova koje ljekari savjetuju da ponesete na ljetovanje:
1. Tablete protiv povraćanja
U apotekama možete kupiti odlične preparate za rješavanje ovog problema. Tabletu trebate uzeti prije samog puta, a ne kada se mučnina već pojavila. Obično se ovakve tablete dobro podnose. Kako kažu ljekari, jedan od glavnih sporednih efekata je pospanost, što može biti i dobro za put.
2. Lijekove za “obaranje” temperature
Povišenu temperaturu, sa minimalno neželjenim efektima, snižavaju lijekovi kao što su Paracetamol ili ibuprofen (Brufen). Pored sirupa treba ponijeti i čepiće (supozitorije) paracetamola. Čepići su veoma važni kada dijete povraća ili jednostavno neće da proguta sirup. Naravno, ne treba ih koristiti kada dijete ima proliv.
Pored skidanja visoke temperature, ovi su lijekovi dobri analgetici – mogu da ublaže bol. Oni su veoma dobri za terapiju sunčanice, naravno, uz uzimanje velikih količina tečnosti.
3. Lijekove protiv alergija
Sirup sa antihistaminikom treba, također, imati kod sebe jer na ljetovanju nisu rijetke alergije na sunce, insekte i slično. Lijekovi protiv alergije mogu ublažiti tegobe od opekotina koje su izazvane prekomijernim sunčanjem, ali mogu riješiti i nepodnošljivi svrab koji je nastao od ujeda komarca.
4. Kapi za nos
Za bebe je pogodan rastvor efedrina (0.5%), a veća djeca mogu koristiti jače kapi, naravno za djecu (Olynth, Adrianol, Nafazol…). Kapaljka je obavezna uz kapi, čak i kada nije predviđena od strane proizvođača, a ako su kapi u vidu nazalnog spreja – nije potrebna, savjetuje Yumama.com. Kapi se ne daju duže od 4-5 dana, a to je obično dovoljno da ljetnja prehlada prođe.
5. Sredstva za nadoknadu tečnosti
Ove preparata možete kupiti u bilo kojoj apoteci. Lako se rastvara u vodi, a djetetu trebate davati često manje količine rastvora, naročito ako dijete povraća.
6. Antibiotsku kremu
Nije loše imati i neku antibiotsku kremu (Enbecin, Chloramphenicol, Gentamicin), jer nije rijetko da djeca sa promjenom ambijenta dobiju infekciju kože.
7. Kapi za oči
Boravak na pijesku i često trljanje oka mogu da dovedu do zapaljenja vežnjače (konjunktivitis), pa zato nije loše ponijeti na ljetovanje antibiotske kapi za oči.
Pored antibiotskih, treba imati i kapi koje sadrže i kortikosteroid (sa ili bez antibiotika) koji može umiriti alergijsko zapaljenje konjuktive. Ovo se nekada može desiti kada djeca dugo rone otvorenih očiju (bez maske za ronjenje), ali se može javiti i kao dio alergije na sunce. Obavezno se treba držati propisanih doza, a najbolje je prije upotrebe konsultovati ljekara.
8. Sterilnu gazu i hanzaplast
Sterilna gaza i hanzaplast zauzimaju malo mjesta, a mogu biti veoma korisni.
9. Antiseptični rastvor
Neki antiseptični rastvor (povidon, 3% hidrogen ili 3% borna kiselina) je neohodan za pravilnu obradu posjekotina i trebali bismo ga imati u koferu.