Istraživanja su pokazala da se oko 20 posto infekcija prehlade dešava ljeti, zbog čega vam dajemo savjete kojih treba da se pridržavate ako želite da izbjegnete simptome prehlade.
1. Izbjegavajte klima-uređaje i propuh
Često se protiv vrućine borimo otvaranjem prozora i sjedenjem na promaji, što je jedan od uzroka prehlada. Promaja hladi sluzokožne membrane koje ne mogu da se izbore sa virusima na adekvatan način. Ako morate da uključite klimu, pazite da temperatura ne bude preniska da se ne biste izlagali ekstremnim razlikama u temperaturama. Idealna temperatura sobe je od 20 do 21 stepen Celzijusa, a razlika između vanjske i sobne temperature ne bi trebalo da bude veća od pet stepeni.
2. Uvijek nosite rezervnu odjeću u slučaju da se oznojite
Baštovanstvo, pješačenje ili uspon uz stepenice često dovodi do znojenja, koje pomaže u regulaciji temperature tijela, ali mokra odjeća previše hladi vaše tijelo, tako da ako se oznojite što prije obucite suhu odjeću, najbolje odjeću od poliestera ili polipropilena jer takvi materijali isparavaju van odjeće, dok se pamuk lijepi za tijelo i smanjuje temperaturu kože do deset stepeni.
3. Nemojte previše ostajati u hladnoj vodi
Uskakanje u hladnu vodu tokom vrelog dana je privlačno, ali se tijelo lako može ohladiti i postati ranjivo na viruse prehlade, a takođe može doći do temperaturnog šoka ako je temperatura vašeg tijela mnogo viša od temperature vode. Nemojte dugo ostajati u hladnim bazenima, rijekama i jezerima i obavezno se dobro osušite nakon kupanja.
4. Blago ohlađeno je bolje od ledenog
Izbjegavajte ledena pića jer hlade sluzokožu, a organizam tada više nije u stanju da efikasno odbija viruse prehlade. Iako izgleda kao neizvodljivo, pokušajte da ne stavljate led u piće, jer brzo ispijanje ledenih pića osvježava samo na trenutak, pa vam je kasnije još više vruće.
5. Ne potcjenjujte večernje promjene temperatura
Uvijek sa sobom nosite lagani džemper ili jaknu, jer su ljetnje temperature promjenljive. Drhtanje brzo može postati ljetnja prehlada. Prema staroj izreci “sve potiče od nogu“, pazite da ljetnjih večeri ne nosite otvorenu obuću jer i to može biti uzrok vaše prehlade.
6. Pazite se promahu u automobilu
Zaštitite glavu ako se vozite otvorenih prozora, a ako imate klimu u automobilu, ne podešavajte je na prenisku temperaturu. Kupite zaklone za sunce kojim možete prekriti automobil dok je parkiran.
7. Umjereno se sunčajte
Ne izlažite se pretjeranoj vrućini i zračenju sunca, jer mogu smanjiti efikasnost vašeg imunog sistema. Istraživanja su pokazala da oni koji obožavaju sunce ljeti češće boluju od prehlade. Ukoliko ste osoba kojoj nikada nije dosta sunca, obavezno unosite puno tečnosti, pa će tako vaša sluzokoža biti vlažna i otežavaće virusima da uđu u tijelo.
8. Pijte dovoljno tečnosti
Dvije trećine ljudskog tijela sastoji se od vode – ukoliko ne pijete dovoljno, doći će do negativnog efekta na vaše tijelo. Da biste ostali zdravi unosite velike količine tečnosti, u suprotnom možete imati glavobolje, iscrpljenost, pa čak i kamen u bubhregu. Unošenje dosta tečnosti održava membrane vaše sluzokože vlažnim, tako da će vaš odbrambeni štit protiv infekcija i patogena savršeno funkcionisati. Unošenje dva do tri litra vode dnevno je obavezno ukoliko je temperatura preko 30 stepeni Celzijusa.
9. Veliki rizik od infekcija u gužvi
Izbjegavajte zadržavanje na mestima gdje ima dosta ljudi, jer gužva stvara savršene uslove za širenje virusa prehlade, naročito u zatvorenim prostorijama. Ograničena cirkulacija vazduha i veliki broj ljudi je raj za klice, pa prehlada tada nije daleko. Ukoliko je put kratak, iskoristite bicikl ili prošetajte ako nije visoka temperatura. U slobodno vrijeme izaberite bašte i kafiće umesto prostorija koje su klimatizovane.
10. Perite ruke ili koristite vlažne maramice
Perite ruke nekoliko puta dnevno jer se virusi sakupljaju na koži. Postoji rizik da se prehladite ukoliko se pozdravite ili dodirnete kvaku koju je koristio neko ko je već prehlađen, a ukoliko vaše ruke zatim dođu u kontakt sa licem, virusi lako dođu do vašeg tijela preko sluzokože u vašem nosu. Ljeti su vlažne maramice odličan način da se osvježite i da očistite ruke.