Konačno poznato koliko klubovi zarađuju od prodaje dresova

U posljednjih nekoliko godina pojavio se mit da igrači koji čiji su transferi spektakularni budu otplaćeni od njihove prodaje dresova. Ipak, stručnjaci kažu da to nije tačno i da klub ne dobija velike novce od dresova.

Mnogi predsjednici fudbalskih klubova godinama uvjeravaju navijače da nakon skupe kupovine igrača, oni se sami otplate od prodaje dresova. Matematika kaže da to baš i nije tačno.

Navijači su nekako i prihvatili takve tvrdnje, iako su stručnjaci iz te oblasti često ismijavali iste. Dio medija pod upravljanjem velikih klubova plasirao je takve tvrdnje koje nikako nisu tačne. Posebno se to odnosi na predsjednika Reala, Florentina Pereza, koji je skupocjene transfere opravdavao upravo prodajom dresova.

David Beckham je možda i najisplativiji po tom pitanju, jer se opravdao marketinškom isplativošću.

“Prodaja dresova je unosan posao, ali ona ne može pokriti astronomski transfer jednog igrača”, pojasnio je Mike Farnan, izvršni direktor sportske marketinške agencije Redstrike.

Manchester United je ovog ljeta srušio rekord kada su u pitanju transferi fudbalera. Za 105 miliona eura odnosno Paula Pogbu je stigao iz Juventusa.

Kluba je prošle sezone prodao oko tri miliona dresova, a zarada se procjenjuje na oko 120 miliona funti. Prostom računicom svi prodani dresovi Uniteda otplatili bi takav transfer. Međutim, postoji jedna klauzula u ugovoru klubova i proizvođača. Klubu ide tek petina tog novca.

“Klub ima pravo na grb i imena igrača koja pišu na pozadini dresa, a za što mu proizvođač opreme plati prilikom sklapanja ugovora. Proizvođaču dresova ide većina zarade od prodaje, a postoje i brojne klauzule nakon određenog broja prodanih dresova. U principu klubovima ostane oko 20% zarade od prodatih dresova”, otkriva David Seligman agent za sportski marketing.

Kada bi izračunali da je na primjer United prodao Pogbinih dresova oko 20% od svih igrača u klubu i u obzir ove sezone uzeli moguće povećanje prodaje zbog dolaska njega i Ibrahimovića, dolazimo do neke brojke od otprilike 30 miliona funti. S obzirom da klubu ide samo 20-ak posto dolazimo do računice da od prodaje dresova Pogbe United dobije samo šest miliona funti. Po najboljoj računici.

Kao primjer slabe prodaje dresova uzima se primjer Kake. Kada je iz Milana prešao u Real, a tržište Južne Amerike podbacilo u kupovini dresova. Znajući da Kaka zbog povreda nije nije mnogo igrao onda dobijamo podatak da je to bio jedan od najneisplativijih velikih transfera ikada.

Sada je jasno zašto veliki proizvođači sportske opreme se bore za prava na prodaju dresova velikih timova. Znaju da većina novca ide njima, a “klubovi znaju da neće vratiti novac od kupovine nekog igrača na prodaji dresova”, kaže Mike Farnan bivši direktor za internacionalne poslove u Man Unitedu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.