“Očekivali smo da će Srbi pristati da se trasformacija KBS-a dogodi izmenom ustava, ali to se nije desilo pa je ovaj proces bilo moguće rešiti jedino izmenom zakona, izjavio je analitičar Imer Muškoljaj, gostujući u emisiji “Razgovor” na RTK2. Muškoljaj je rekao da su kosovske institucije proces izmene zakona vodile u bliskoj saradnji sa međunarodnim parnerima, jer bi u suprotnom NATO i SAD to stopirali.
“Trasformacija KBS-a neće uticati na nastavak dijaloga Prištine i Beograda, a razgraničenje je iz ugla Tačija i Vučića dijalog, tvrdi Muškoljaj i dodaje da očekuje nastavak razgovora kada oni to budu odlučili.
“Srbija bi, pre svega, trebalo da ima jasan stav po pitanju satusa Kosova, prvo bi trebalo da prizna Kosovo, da bi na ravnopravnim osnovama razgovarali o drugim stvarima, a možda i razgraničenju”, ističe Muškoljaj.
“Nema smisla razgovarati godinama, ne znajući konačni ishod. Srbija u ovom trenutku neće eksplicitno priznati Kosovo, ali to je njen uslov za članstvo u EU i ukoliko to ne uradi sada, moraće onda kada bude ulazila u Uniju”, smatra Muškoljaj.
Očekuje da će najkasnije do juna sledeće godine Priština i Beograd postići konačni sporazum.
“Ako smo pažljivo pratili poruke iz Nemačke i SAD-a, onda je sve jasno, oni su tačno istakli kada i šta traže”, izjavio je gost Razgovora.
Međutim, od postizanja konačnog sporazuma, za Muškoljaja je važnija njegova primena, jer ukoliko velike sile ne daju garancije za njega, on neće ni mnogo vredeti.
Zamrznuti konflikt ne odgovara nikome, pa bi Kosovo i Srbija što pre trebalo da reše međusobne probleme, naglasio je Muškoljaj i istakao da bi bila velika šteta ukoliko bi sada bila propuštena šansa za dogovor.
“Sporazum o Zajednici srpskih opština, kakav je potpisan u Briselu, nikada neće biti sporoveden jer je to drugi nivo vlasti, tvrdi Muškoljaj i smatra da Priština i Beograd traže modalitet koji bi zadovoljio obe strane, tj. da Zajednica nema izvršne nadležnosti, a s druge strane, da ne bude ni nevladina organizacija.
Skupština Kosova je blokirana, a njeni poslanici ne rade dovoljno kako bi rešili probleme građana Kosova, već se bave nebitnim stvarima, smatra Muškoljaj koji ne očekuje viznu liberalizaciju Kosova do kraja godine, jer je ovaj proces, po njegovom mišljenju, usko povezan sa Briselskim dijalogom.
“Uvideli su da ljudi na Kosovu nisu voljni da reše nešto, ukoliko nisu uslovljeni nečim, kao što je bilo sa demarkacijom sa Crnom Gorom. Ne govori se javno, ali liberalizacija viza je uslov za konačni dogovor sa Srbijom”, naveo je Muškoljaj.
S druge strane, optimista je po pitanju prijema u Interpol, jer kako kaže atmosfera je takva da će Kosovo biti primljeno u ovu organizaciju, a red bi bio i nagraditi građane koji do sada nisu videli nikakvu korist od Brselskog dijaloga.