Komandant KFOR-a: Mi smo jedina vojska na Kosovu

Komandant Kfora, general Salvatore Kuoči rekao je da Kfor, u skladu sa mandatom UN, obezbjeđuje sigurnost za sve a da kosovske bezbjednosne snage nisu oružane snage i da ako kosovske institucije žele da ih transformišu to treba da se izvede u skladu sa ustavnim porocesom.

“Ta odluka nije u našim rukama. Ako institucije na Kosovu odluče da preduzmu dalje korake u tom procesu odnos NATO prema Kforu moraće da se preispita. Dakle, ovdje sada ne postoji nijedna druga misija koja bi osiguravala bezbjednost. Ipak, buduće odluke o našem položaju će donijeti političko tijelo NATO”, rekao je Kuoči za današnje “Novosti”.

Upitan da li postoji dugoročan plan o povlačenju Kfora ukoliko dođe do formiranja vojske Kosova, on kaže da ne.

“Trenutno je Kfor uspješna misija, čiji se rad ne dovodi u vezu sa vremenskim okvirima, već sa rezultatima”, kaže italijanski general koji je na dužnost komandanta Kfora stupio u novembru.

Kuoči smatra da je veoma važno da se dijalog Beograda i Prištine nastavi i da institucije na Kosovu i Vlada Srbije nastave da razgovaraju kako bi se rješila odrđena pitanja, a EU želi da se rješenja pronađu.

“Često taj dijalog nije lak, ali veoma je važno da se nastavi”, dodao je on.

Upitan da li je Kfor, koji je na Kosovu na osnovu Rezolucije 1244, statusno neutralan, Kuoči odgovara:

“Mi smo ovdje da obezbjedimo sigurnost i u tom smislu izvodimo operacije koje će osigurati bezbjedno okruženje. U obavezi smo da budemo statusno neutralni jer od toga zavisi naš kredibilitet.”

Dodao je i da su njegovi prvi utisci da se stanje na Kosovu poboljšalo.

Izbori su prošli bez problema, nije bilo međuetničkih incidenata, što, kako kaže, pokazuje da su ljudi dovoljno zreli i da žele da se stanje poboljša.

“Poruka za sve žitelje na Kosovu je da se okrenu stvaranju bolje budućnosti jer vreme ratovanja je prošlo”, ističe on.

Takođe, general kaže da je problem islamskog radikalizma prisutan na Kosovu.

“To je nešto čime treba da se pozabavimo, moramo da se suočimo sa tim. Veoma smo svjesni situacije na Kosovu i cjenimo rad institucija koje pokušavaju da drže po kontrolom tu pojavu. Pozdravljamo zakon prema kojem borci koji se vrate sa stranih ratišta moraju da idu u zatvor. Ali, bavimo se tim problemom, kao i svuda u Evropi”, zaključio je Kuoči.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.